Shqipëria bind me lojë dhe fiton ndaj Qipros ndeshjen e dytë

Futboll

Shqipëria bind me lojë dhe fiton ndaj Qipros ndeshjen e dytë

Më: 8 prill 2022 Në ora: 15:04
Shqipëria bind me lojë dhe fiton ndaj Qipros ndeshjen e dytë

Shqipëria U-19 për femra ka fituar sot ndaj Qipros me shifrat 2-0. Dy golat e kësaj sfide të dytë, e vlefshme për kualifikueset e Kampionatit Europian 2022 për këtë grupmoshë, u shënua në minutën e 16-të të takimit nga Klea Hamonikaj dhe në minutën e 90-të fiksoi rezultatin autogoli i Vasiliou.

Trajneri Kreshnik Krepi e nisi lojën me këtë formacion: Hyska (c), Blinishta, Gjergji, Vuksani, Tanushi, Iliadhi, Mema, Armoku, Caka, Puca, Hamonikaj. Vajzat kuqezi treguan karakter në këtë ndeshje të dytë ndaj qiprioteve, teksa që në minutën e dytë të lojës tregohen të rrezikshme.

Është Iris Armoku ajo që fillimisht krijon rastin e parë që në minutën e dytë, teksa nuk përfiton mirë me topin brenda zonës, duke e dërguar jashtë. Skuadra luan mirë dhe tenton sërish, derisa në minutën e 16-të Klea Hamonikaj zhbllokoi rezultatin. Puca goditi vetë topin nga brenda zonës, teksa topi kapi traversën dhe nuk kaloi vijën, duke u kthyer pas, nga ku përfiton edhe Hamonikaj që e dërgon topin në rrjetë. Festë në kampin kuqezi dhe te skuadra, të cilat vazhdojnë të kërkojnë golin e dytë, por bllokohen nga kundërshtaret. Në fund të pjesës së parë, Fabiola Caka humbet një rast të pastër për të dyfishuar rezultatin.

Me nisjen e fraksionit të dytë të lojës, skuadra del më e karikuar në fushë, teksa sërish kërkon një gol të dytë, duke iu afruar disa herë zonës qipriote, ndërsa e gjen vetëm në minutën e fundit të kohës së rregullt. Është Iris Armoku ajo që gjuan drejt portës, me topin që devijohet nga Vasiliou, duke përfunduar në rrjetë. Këto janë tre pikët e para për vajzat kuqezi në grup, falë një loje mjaft të mirë e të dominuar thuajse në pjesën më të madhe nga ekipi ynë.

Shqipëria do të zhvillojë edhe ndeshjen e tretë dhe të fundit ndaj Turqisë, vendit pritës, të hënën më 11 prill, teksa në sfidën e parë u mund nga Izraeli me shifrat 2-0.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat