Enrique tregon prapaskenat e telefonatës me lojtarët e tij!

Futboll

Enrique tregon prapaskenat e telefonatës me lojtarët e tij!

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 22:28
Enrique tregon prapaskenat e telefonatës me lojtarët e tij!

“Nëse luajmë si Spanjë, mund ta mposhtim Marokun”-kështu e nisi konferencën për mediet në prag të sfidës me eliminim direkt të Kupës së Botës, Katar 2022, trajneri Luis Enrique. Më tej duke folur për formacionin e mundshëm, Enrique theksoi se të gjithë lojtarët e tij janë të mirë dhe që të gjithë mund të luajnë në formacion.

“Lojtarët e mi janë të gjithë mirë. Ne nuk do ta ndryshojmë idenë e lojës. Por kjo nuk do të thotë që ne duhet të dominojmë 90 minutat, sepse luajmë kundër ekipeve, lojtarëve dhe trajnerëve të nivelit të lartë. Ne nuk luajmë vetëm, por luajmë kundër Marokut, i cili është një ekip i madh dhe ka një motivim të madh.”-tha ai.

Trajneri i Spanjës, Luis Enrique, i vendosi secilit prej lojtarëve të tij “detyrën e shtëpisë” për të praktikuar 1000 penallti përpara Kupës së Botës FIFA, duke thënë se është i bindur se ato nuk janë short. Kampioni i botës 2010 përballet me Marokun në 1/16 të martën, me kërcënimin e kohës shtesë dhe penalltive në fazën eliminatore të turneut në Katar.

“Më shumë se një vit më parë, në një nga kampet e Spanjës, u thashë atyre se duhej të arrinin këtu me të paktën 1000 penallti të kryera”, tha Enrique të hënën. “Unë imagjinoj se ata i kanë bërë detyrat e shtëpisë. Nëse prisni derisa të arrini këtu për të praktikuar penalltitë… (nuk do të mjaftojë).

Spanjolli këmbënguli se goditjet me penallti nuk ishin “llotari”. “Është një moment tensioni maksimal, një kohë për të treguar nervat dhe që mund ta gjuash penalltinë në mënyrën që ke vendosur, nëse e ke stërvitur një mijë herë”, tha ai.

Në konferencën për shtyp mesfushori spanjoll Pedri komentoi: “Ndihem shumë rehat. Është stili i lojës që më pëlqen dhe më pëlqen. Mezi pres të fillojë ndeshja kundër Marokut. Autokritikë pas Japonisë? Ne e dimë se mund të dalim në çdo kohë. Ne do t’i ndryshojmë gjërat dhe mendoj se do të jemi gati për të përballuar ndeshjen.

Kemi arritur në një fazë ku nëse kemi ato minuta ndërprerje, shkojme në shtëpi. Ne jemi duke punuar për këtë dhe ne do përmirësoje atë motivim qe vjen vetvetiu në lojëra të tilla. Kjo është gjëja më pak e rëndësishme. Çdo lojtar do të jetë ultra-motivuar".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat