Granit Xhaka habit: Do të gënjeja nëse do të thoja po 

Futboll

Granit Xhaka habit: Do të gënjeja nëse do të thoja po 

Nga: K. Goca Më: 24 janar 2023 Në ora: 11:27
Granit Xhaka gjatë skenës mbrëmë kur mori çmimin

Granit Xhaka është zgjedhur futbollisti zviceran i Vitit.

Në një intervistë për “20min”, kapiteni i Kombëtares zvicerane flet për sezonin e fortë me klubin e tij, Arsenalin.

Me Arsenalin, kapiteni i Zvicrës aktualisht është në vendin e parë në Premier League angleze.

Image

Xhaka me Artetën

Në një intervistë, 30-vjeçari flet për çmimin, ëndrrat e tij për të fituar dhe trajnerin Mikel Arteta.

Granit Xhaka, megjithatë, kur u dorëzua çmimi, ju filluat të djersiteni pak?

Granit Xhaka: U vesha aq mirë sa u ngroha pak në skenë. E nënvlerësova pak. (qesh).

Çfarë do të thotë për ju çmimi “Futbollisti i Vitit”?

Granit Xhaka: Puna ime gjatë viteve të fundit është shpërblyer.

Ky trofe është diçka shumë i veçantë dhe më bën shumë krenar.

Por Yann (Sommer) dhe Manuel (Akanji) e meritonin po aq.

Erdhët nga Londra. Si ndodhi kjo?

Granit Xhaka: Trajneri im Mikel Arteta më dërgoi këtu.

Ai më tha se duhej ta merrja këtë çmim personalisht.

E vlerësoj shumë që trajneri më jep një liri të tillë.

Të dielën ju ishit në fushë me Arsenalin në fitoren spektakolare 3:2 ndaj Manchester United. Çfarë ju kalon në mendje kur mendoni për lojën?

Granit Xhaka: Ishte thjesht emocion i pastër kur shënuam për 3:2 të merituar pak para fundit të ndeshjes.

Në fillim të sezonit, a mendonit se Arsenali do të ishte në krye pas 20 ndeshjeve?

Granit Xhaka: Do të gënjeja nëse do të thoja po. Në fakt, katërshja më e mirë në fillim të sezonit ishte synimi ynë.

Dhe tani është titulli kampion?

Granit Xhaka: Tani jemi atje me një avantazh prej tetë pikësh dhe sigurisht që duam të fitojmë kampionatin në fund.

Çfarë do të thotë kjo për klubin?

Granit Xhaka: Ju mund ta ndjeni kuptimin. Unë kam qenë në Arsenal për shtatë vjet tani.

Raportet mes fansave nuk ka qenë kurrë më të mira se tani. Por ka ende një rrugë të gjatë për të bërë.

Ne i marrim ndeshje pas ndeshje dhe shikojmë veten.

Manuel Akanji, një nga kolegët tuaj Kombëtare, luan për Manchester Cityn, ndjekësi më i afërt.

A po shkëmbeni mendime për garën për titull?

Granit Xhaka: Manu është një djalë i mrekullueshëm.

Nuk ka rëndësi se kush e fiton kampionatin, ne të dy e meritojmë.

Por ndoshta është ende pak herët për të.

Pas shtatë vitesh në Angli, në fakt duhet të fitoj diçka.

Ai ka ende kohë të mjaftueshme. (qesh)

A jeni aq i mirë si kurrë?

Granit Xhaka:  Në çdo rast, ndihem më në formë se sa jam ndier ndonjëherë në karrierën time.

Unë trajnerin tim e falënderoj për këtë.

Ai është me ne tash e tre vjet.

Ai e di saktësisht se çfarë po bën.

Raportet mes fansave nuk ka qenë kurrë më të mira sa është tani.

Çfarë do të thuash?

Granit Xhaka: Unë kam pasur shumë trajnerë në karrierën time, por kurrë një si Arteta.

Ai duket sikur fokusohet vetëm në futboll 24 orë në ditë.

Ai gjithmonë ka një plan A, B dhe ndoshta edhe një plan Z.

Por ai nuk është vetëm i shkëlqyer taktikisht, ai është gjithashtu i shkëlqyer si qenie njerëzore.

Së fundi: a festohet edhe sot çmimi?

Granit Xhaka: Jo, është e hënë dhe ne jemi në Zvicër, jo në Londër. (qesh).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat