Katari firmos trajnerin e njohur

Futboll

Katari firmos trajnerin e njohur

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 11:41
Katari firmos trajnerin e njohur

Pas suksesit të arritur me zhvillimin e Kupës së Botës në fundin e vitit të shkuar, Katari ka vendosur të investojnë në rritjen e nivelit të Kombëtares së futbollit të meshkujve.

Federata e Katarit ka zyrtarizuar dje trajnerin e ri që do të drejtojë ekipin e tyre kombëtar.

Në pankinë vjen një emër mjaft i njohur, që zotëro një CV tepër të pasur. Bëhet fjalë për Carlos Queiroz-in.

Portugezi 69-vjeçar në të shkuarën ka drejtuar Kombetaren  e Portugalisë, Realin e Madridit, Kolumbinë, si dhe ka qenë për disa vite krahu i djathtë i Alex Fergusonit te Manchester United-i.

Ndërkohë, nuk i mungon as eksperienca në vendet e Lindjes së Mesme, teksa ka drejtuar më parë Egjiptin, ndërsa së fundmi udhëhoqi Iranin në Kupën e Botës 2022.

Queiroz ka arritur të dërgojë në Kampionatin Botëror Afrikën e Jugut (2002), Portugalinë (2010) dhe Iranin (2014, 2018 dhe 2022).

Drejtuesit e Federatës së Katarit presin që një objektiv të tilla ta arrijë edhe me Kombëtaren e tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat