Osimhen shënoi 26 gola në 32 paraqitje në Serie A

Futboll

Osimhen shënoi 26 gola në 32 paraqitje në Serie A

Më: 31 tetor 2023 Në ora: 13:14
Pamje nga ndeshja

een Roma and Napoli, at the Olimpic stadium in Rome, Sunday, Oct. 23, 2022. (AP Photo/Andrew Medichini)

Reprezentuesi i Nigerisë, Viktor Osimhen përfundoi i 8-ti në renditjen e “Topit të Artë 2023”, duke u bërë lojtari i parë i Napolit që përfundon në “Top 10” dhe gjithashtu lojtari nigerian i renditur më lartë ndonjëherë. Rekordi i mëparshëm për një lojtar të Napolit i përkiste Ruud Krol, i cili u rendit i 15-ti në vitin 1980.

“Ti bëre histori dhe e ardhmja është e jotja, Victor po vjen!”, ka shkruar agjenti i tij, Robert Kalenda në urimin e sulmuesit të Napolit në platformën X, e njohur dikur si Tëitter.

Osimhen shënoi 26 gola në 32 paraqitje në Serie A sezonin e kaluar duke u bërë golashënuesi më i mirë i ligës dhe duke kontribuar në Scudetton e parë të Napolit në 33 vjet.

Sulmuesi aktualisht është jashtë fushës për shkak të një dëmtimi muskulor dhe ka shënuar gjashtë gola në 10 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon.

Në përgjithësi, ai ka shënuar 23 gola në ligë deri më tani në 2023.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat