Kundërshtarët e Shqipërisë: Barella dhe Frattesi janë gati, Fagioli shpreson

Futboll

Kundërshtarët e Shqipërisë: Barella dhe Frattesi janë gati, Fagioli shpreson

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 17:16
Italia

Spalletti po kryen teste përpara ndeshjes së të shtunës, duke përjashtuar ata që po rikuperohen dhe ata që do të duhet të pushojnë.

Italia zbret në fushë. Nga tribunat e vogla të stadiumit Hemberg në Iserlhon shpërthejnë duartrokitjet festive, pritja ka marrë fund, emigrantët e shumtë në Gjermani të pranishëm në seancën e parë stërvitore të Italisë së Spallettit, më në fund mund të shohin nga afër kombëtaren e tyre.

Më pas, papritur një ulërimë: Gigi Buffon hyn në fushë! Është termometri se sa nuk mund të mburret kjo Itali me figura referimi apo drejtues të certifikuar nga dashuria e tifozëve të çdo skuadre dhe çdo ngjyre. Më i famshmi, 18 vjet më vonë, është ende ai, portieri protagonist i Botërorit 2006.

“Atëherë ndiheshim sikur luanim në shtëpi, jam i bindur që e njëjta gjë do të ndodhë edhe në këtë kampionat europian”, deklaroi kreu i delegacionit, i cili në fund të stërvitjes ishte edhe ndër më të kërkuarit për foto dhe autografe.

Nicolò Barella nuk mund t'i shpëtonte ritualit të autografeve dhe fotove, i zënë në një fushë anësore të 'sulmuar' lehtësisht nga tifozët: vrapimet e para në fushë pas tetë ditësh terapi dhe punë konservatore, goditjet e para.

Përshtypjet janë pozitive, mesfushori i Interit është në gjendje të rikthehet për ndeshjen debutuese ndaj Shqipërisë dhe nëse nuk luan (por për momentin nuk ka një ide të tillë) do të jetë vetëm për shkak të një teprimi maturie në funksion të më të vështirës, ndeshjet në letër.

Fagioli ka punuar në palestër për shkak të lodhjes. Problemi i tij është në fakt hiperekstensioni i njërit gju. E thënë kështu, tingëllon si diçka për t'u shqetësuar, por në realitet nuk duhet të jetë, dy ditë pushim duhet të mjaftojnë. Fakti mbetet se një ndalesë e detyruar kaq shpejt pas ndeshjes së Dortmundit pakëson shanset e lojtarit të Juventusit për t'u punësuar.

Kapitulli Frattesi. Të gjithë pjesën atletike e ka përfunduar me qetësi, duke përfshirë rreth njëzet minuta përsëritje, pa asnjë shenjë dëmtimi. Pasi mbaroi pjesa atletike, ai ndjeu pak dhimbje muskulore më shumë se herët e tjera dhe kështu Spalletti vendosi t'i kursente pjesën e dedikuar për futbollin dhe praktikën e ndeshjeve dhe t'ia besonte masazhatorëve për një masë paraprake. Lojtari është i qetë, stafi gjithashtu.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat