Granit Xhaka i dërgon mesazh të qartë gjermanëve! 

Futboll

Granit Xhaka i dërgon mesazh të qartë gjermanëve! 

Nga: K.Goca Më: 20 qershor 2024 Në ora: 23:29
Granit Xhaka

Mënyra se si luan Granit Xhaka është se si luan e gjithë skuadra.

Ajo që vlen për kombëtaren e Zvicrës u zbatua edhe në Leverkusen sezonin e kaluar.

Një lloj finale ndaj Gjermanisë për të fituar grupin.

Po ashtu do të jetë një duel shumë i veçantë në mesfushë.

“Pa Granit Xhakën, Bayer Leverkusen nuk do të ishte bërë kampion dhe fitues i kupës gjermane.

Ajo që ka qenë e vërtetë në kombëtare prej vitesh, zbatohej edhe në nivel klubesh sezonin e kaluar:

Nëse Xhaka luan mirë, edhe kombëtarja luan mirë", shkruan mediumi zviceran “Blick”

Nuk është çudi që thuhet para ndeshjes të quajtur si finale për vendin e parë në Grupin A,

Mediat gjermane shkruajnë në mënyrë të veçantë për Xhakën.

“Është kaq e lehtë për Gjermaninë të nxjerrë Xhakën nga loja”, tallet portali online “Spox”.

Dhe arsyeja e paraqitjes jashtëzakonisht e zbehtë e Xhakës kundër Skocisë është taktika britanike.

“Kjo mund të jetë e vërtetë në parim.

Por, po aq sa performanca e tij, Xhaka nuk është irrituar nga njohuritë e fqinjëve se si ta nxjerrin nga loja”, shkruan më tej mediumi zviceran.

“Një ide shumë e mirë nga trajneri skocez” ishte përcjellja, por kjo nuk ishte asgjë e re:

McTominay më tha pas 20 minutash se do të qëndronte gjithmonë me mua.

Nuk është hera e parë që dikush lejohet të vrapojë pas meje”.

Shoku i skuadrës bëhet roje e Xhakës

Herën tjetër do të jetë të dielën (21.00). Më pas do të ketë një duel shumë të veçantë në qendër të mesfushës në Frankfurt.

Nga këndvështrimi i Xhakës, nuk ishte aq i veçantë sa ai në Europianin e vitit 2016 kundër vëllait të tij Taulantit, i cili luante për Shqipërinë.

Por Xhaka do të duhet të mendojë diçka: sepse përcjellësi i tij me shumë gjasa do të jetë Robert Andrich.

Andrich e njeh futbollistin Xhaka brenda dhe jashtë dhe anasjelltas. Do të jetë një nga duelet kyçe.

Robert Andrich është edhe tipi i luftëtarit verdikti i të cilit simbolizon statusin e Xhakës në garën e futbollit gjerman.

Sepse para se të udhëhiqnin Leverkusen në dyshe krah për krah, Xhaka ishte arsyeja pse Andrich humbi vendin e tij të rregullt në vjeshtën e vitit 2023. Megjithatë, ai tha në këtë fazë:

“Graniti ka një domethënie të madhe: kur gjërat bëhen të vështira, ju keni në fushë njerëz që tashmë kanë përjetuar shumë. Ata gjithashtu e dinë se si funksionon futbolli. Ai është një lojtar shumë i rëndësishëm”.

Dhe më tej:

“Përveç aftësive në futboll, Graniti ka edhe cilësitë drejtuese që solli në skuadër. Ai është një nga transferimet që ka bërë shumë të mira për skuadrën, pavarësisht futbollit”.

Jo vetëm sytë e zviceranëve, por edhe të gjermanëve do të jenë te Xhaka të dielën.

Ai e do këtë eksploziv ndoshta edhe ka nevojë për të. Në çdo rast, Xhaka është gati.

Dhe ai nuk do të ishte Granit Xhaka nëse nuk do t'i dërgonte një deklaratë lufte kampit kundërshtar para ndeshjes:

“Patjetër që kemi respekt për gjermanët.

Por ne nuk do të kemi aq respekt sa skocezët në ndeshjen hapëse, të cilët i dhanë plotësisht Gjermanisë topin.

Ne jemi të lumtur, jemi të emocionuar dhe duam ta fitojmë lojën!"., tha Xhaka.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat