Zbulohet hardhuca shumë e rrallë në Kosovë

Kosova

Zbulohet hardhuca shumë e rrallë në Kosovë

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 14:42
Foto ilustrim

Një hardhucë blu me tre bishta të gjatë në mes të 10 dhe 30 centimetra, është gjetur në rajonin e Dukagjinit, në Kosovë.

Kjo hardhucë, e para e llojit të saj dhe është njëra nga vetëm disa të gjetura në tërë botën me këtë bisht.

Është e mundur se bishti i trefishtë është si pasoj e ndonjë anomalie, por normalisht hardhucat e hedhin bishtin e tyre, për t’iu dalë tjetri që t’iu shmangen sulmeve të grabitqarëve.

Studimet e mëparshme për bisht të dyfishtë, i cili është gjetur më shpesh, sugjeronin se bishtin shtesë e kanë për arsye se nuk e kanë hekur, e bishti i trefishtë është shumë i rrallë, sipas unbelievable-facts, që e citon Naional Geographic.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat