Lajmi i largimit të një numri kaq të madh i mjekëve nga Kosova, është shumë i dhimbshëm

Kosova

Lajmi i largimit të një numri kaq të madh i mjekëve nga Kosova, është shumë i dhimbshëm

Nga: Adem Bytyçi Më: 3 prill 2022 Në ora: 11:11
Adem Bytyçi

Mjekët në Kosovë nuk e kanë pasur një trajtim dinjëtoz në radhë të parë sa i përket pozitës materiale të tyre.

Studimet në fushën e mjekësisë janë të mundimshme dhe zgjasin relativisht gjatë. Për kundër këtyre vështirësive pas mbarimit të studimeve dhe fillimit të ushtrimit të profesionit mjekët nuk i kanë pasur rrogat të cilat i kanë merituar, prandaj edhe janë detyruar ta lëshojnë Kosovën, për të punuar në shtetet e perëndimit, atje ku vlerësohet dhe çmohet puna dhe profesioni i mjekut në mbrojtjen e shëndetit të popullatës.

Për një trajtim jo dinjëtoz dhe një pagë jo meritore të mjekëve në vendin tonë, mjekët po e lëshojnë Kosovën në vijimësi vit pas viti.  

Nuk mund të amnistohet as një qevert, të gjitha qeveritë e pas luftës, duke përshirë edhe qeverinë aktuale, i kanë injoruar kërkesat e arsyeshme të mjekëve. Sa i përket përmirësimit të pozitës materiale të tyre dhe përmirësimin e kushteve të punës, duke i detyruar një numër enormë të mjekëve tanë për ta lëshuar Kosovën, për tw gjetur punë në vendet perëndimore në profesionin e tyre .

Nëse nuk ndërmerren masa adekuate qeveria aktuale për të ndaluar trendin e ikjes jashtë vendit të mjekëve, Kosova shpejt do të mbetet pa mjek, dhe popullata Kosovë pa ndihmën adekuate shëndetësore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat