​Ngjarjet e datës 17 maj

Kosova

​Ngjarjet e datës 17 maj

Më: 17 maj 2022 Në ora: 00:15
Foto ilustrim

Komisioni për Legjislacion shqyrton raportin me amendamente për Projektligjin për ndryshim-plotësimin e Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303, ora 09:00)

Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare kundër Homofobisë, Bifobisë dhe Transfobisë (IDAHOBIT) Qendra për Zhvillimin e Grupeve Shoqërore (CSGD) organizon konferencën me temë “Personat LGBTI dhe Politika”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) 

Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takim pa praninë e mediave. (Ora 10:00) 

Me rastin e Ditës së Çlirimit të Shqiponjës bëhen homazhe në Kompleksin Memorial të Shqiponjës (Jabllanicë e Dushkajës, ora 12:00). 

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit organizon festën tradicionale “Festa e Abetares”. Merr pjesë ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci (Salla e Sporteve “Karagaq” Pejë, ora 12:00)

Komisioni për Mjedis shqyrton Projektligjin për Mbeturinat nga industritë nxjerrëse të mineraleve. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 13:00)

Konstituohet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303, ora 14:00)

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës Liburn Aliu, së bashku me përfaqësues nga BE dhe Sekretariati i Komunitetit të Transportit, do të mbajë konferencë për media, në lidhje me rrjedhshmërinë dhe realizimin e punëve të realizuara të Rehabilitimit Gjeneral dhe Modernizimit të linjës Hekurudhore. 

Agjenda:

09:30 - Takimi në hapësirën përballë INFRAKOS-it - Adresa: Fushë Kosovë, Sheshi i Lirisë 
09:50 - Stacioni Hekurudhor Miradi - 2km nga Fushë Kosova

10:00 - Vizita në terren / konferencë për Media

10:30 - Përfundimi i vizitës/konferencës 

Mbahet diskutim për lumin Vjosa. (Objekti i Kosovo 2.0 (Hub 2.0), ora 17:30)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat