​Ngjarjet e datës 23 maj

Kosova

​Ngjarjet e datës 23 maj

Më: 23 maj 2022 Në ora: 00:04
Foto ilustrim

Mbahet ngjarja përmbyllëse e Programit ‘Gratë në Energji’. Merr pjesë Alicia Mandaville, zëvendëspresidente e MCC-së.(Kino “Armata, ora 09:30)

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, në bashkëpunim me Agjencinë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC), BE, Suedisë dhe Norvegjisë, mban ceremoninë e grantit të performancës për vitin 2020, ku do të ndahen edhe shpërblimet për komunat përfituese. (Hotel “Emerald”, Prishtinë, ora 09:30)

Komisioni për Ekonomi shqyrton raportin me amendamente për projektligjin për markat tregtare, si dhe mban diskutim me Bordin e ZRRE-së, pas situatës së krijuar nga Aktvendimi i Gjykatës së Apelit për tarifat e energjisë elektrike. (Kjo pikë mbahet me dyer të mbyllura me kërkesë të Bordit të ZRRE-së). (Kuvendi i Kosovës, salla N-10, ora 10:00)

Mbahet ceremonia për dhënien e shpërblimit shtetëror për boksieren Donjeta Sadikun, fituese e medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror të boksit në Stamboll. (Kabineti i ministrit Hajrulla Çeku, ora 10:15)

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:00)

Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për akcizën në produktet e duhanit, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 11:30)

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, viziton komunën e Junikut, ku do të pritet nga kryetari i kësaj komune, Ruzhdi Shehu. (Ora 12:30)

Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KSCF), dhe Misioni i USAID në Kosovë lansojnë Programin për Angazhim Qytetar në rajonin e Gjakovës. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi” Gjakovë, ora 12:30)

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, së bashku me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta vendosin lule te busti i heroit Edmond Hoxha. (Junik, ora 12:50)

Zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi raporton në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun me Serbinë. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303, ora 14:00)

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe presidenti i Shqipërisë Ilir Meta do të marrin pjesë në Manifestimin e shënimit të 110-vjetorit të Kuvendit të Junikut. (Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Edmond Hoxha”, Junik, ora 13:00)

Zëvendëspresidentja e MCC-së, Alicia Mandaville, vizitë në Institutin Hidrometeorologjik të Kosovës. (Ora 16:00)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat