​Ngjarjet e datës 24 maj

Kosova

​Ngjarjet e datës 24 maj

Më: 24 maj 2022 Në ora: 00:09
Foto ilustrim

Mbahet Konferenca me donatorë - Subvencionet për Eficiencë të Energjisë në Kosovë. (Hotel “Swiss Diamond”, Prishtinë, ora 9:30)

Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Akcizën në Produktet e Duhanit, me raport amendamente të Komisionit funksional për Buxhet, Punë dhe Transfere. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 10:00)

Komisioni për Mjedis mban dëgjim publik mbi Projektligjin për Produktet Biocide. (Kuvendi i Kosovës, salla N-506, ora 10:00)

Komisioni për Shëndetësi shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303, ora 10:00)

Në Komisionin për Arsim prezantohet tema “Sistemi i Arsimit Para-universitar në Kosovë” nga Osman Buleshkaj, konsulent i GIZ. (Kuvendi i Kosovës, salla N-204, ora 10:00)

Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës (2018-2020)”. Të ftuar: kryesuesi i Bordit dhe kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut. (Kuvendi i Kosovës, salla C-203, ora 10:00)

OJQ ETEA organizon konferencën nacionale për arsimin para-universitar “Trekëndëshi pedagogjik”. (Amfiteatri i Bibliotekës Universitare, ora 10:00)

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës organizon simpoziumin shkencor “Institucionalizimi i Republikës së Kosovës në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të vitit 1992”. (Salla e ASHAK-ut, Prishtinë, ora 10:00)

Komisioni për Ekonomi mban takim për votimin e raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) për vitin 2021. (Kuvendi i Kosovës, salla N-10, ora 11:00)

Mbahet debati “Liritë e mediave dhe pozita ekonomike e gazetarëve në Kosovë”. (Qendra Mediale Çagllavicë, ora 11:00)

OJQ Aktiv prezanton publikimin “Rekomandime për kornizën e politikave mbi zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 11:00-13:00)

Delegacioni i MCC-së nga Uashington viziton një prej ndërtesave ku do të nisin punimet për rinovimin me masa të eficiencës së energjisë, si pjesë e projektit të MFK-së dhe MCC-së, SEEK/AER. Me këtë rast, Alicia Phillips Mandaville, zëvendëspresidente e MCC-së dhe Bedri Hamza, kryetari i Mitrovicës, do të mbajnë fjalë rasti. (Rruga “Martirët e Kombit”, Mitrovicë, ora 15:30)

Kryetari i Gjilanit Alban Hyseni merr pjesë në takimin e organizuar nga Rrjeti i Biznesit të Globit. (“Vali Ranch”, ora 18:30).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat