Ngjarjet e datës 30 qershor

Kosova

Ngjarjet e datës 30 qershor

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 00:02
Foto ilustrim

Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Produktet Biocide. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 09:30)

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Themelimin e Fondit Kosovar për Garanci Kreditore. (Kuvendi i Kosovës, salla C-203, ora 09:30)

Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

Pronarët e kompanive të autobusëve së bashku me punëtorët e tyre do të protestojnë para objektit të Komunës së Vushtrrisë, në shenjë pakënaqësie për mos krijimin e kushteve të punës gjegjësisht pengimi i tyre nga “kombit ilegal”. (Ora 10:00-11:00)

Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Podujevës. (Salla e mbledhjeve në Komunën e Podujevës, ora 10:00)

Inaugurohet Biblioteka shkollore në ShFMU “Afrim Gashi” – Hajvali. (Ora 10:00)

Mbahet takimi i parë publik i kryetarit të Vitisë Sokol Haliti me qytetarë. (Shtëpia e Kulturës “Gursel e Bajram Sylejmani”, Viti, ora 12:00)

Ceremonia përkujtimore për regjisoren dhe producenten Vjosa Berisha:

-14:00-15:00 homazh në Teatrin Kombëtar të Kosovës
-15:00-16:00 Mbledhja komemorative në Teatrin Kombëtar të Kosovës
-17:00 Varrimi në varrezat e Prishtinës (Arbëri).

Inaugurohet Biblioteka shkollore në ShFMU “Vëllëzërit Frashëri” – Lipjan. (Ora 14:00)

Me rastin e vdekjes së poetit Xhevdet Bajraj, Komuna e Rahovecit organizon ceremoninë mortore:

-14:00 - Homazhe në Shtëpinë e Kulturës "Mensur Zyberaj".

-15:00 - Mbledhje komemorative, në Shtëpinë e Kulturës "Mensur Zyberaj".

-16:00 - Ceremonia e varrimit të poetit të ndjerë, në varrezat e qytetit të Rahovecit.

Kryetari i Bashkisë së Shkodrës, Bardh Spahia viziton Gjakovën, ku do të takohet me kryetarin e Gjakovës Ardian Gjini. (Kabineti i kryetarit, ora 16:30)

Promovohet libri "Barrë dhe Bekim" i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani. (Muzeu Etnologjik, ora 18:30)

Mbahet koncert i orkestrës frymore të Shkodrës. (Parku Kulturor “Ali Podrimja”, ora 20:00) 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat