UP fillon vitin e ri akademik

Kosova

UP fillon vitin e ri akademik

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 23:29
Foto ilustrim

Viti i ri akademik sot nisi edhe në Universitetin e Prishtinës. Këtë vit, mbi 4100 studentë të rinj janë regjistruar në dhjetëra programe studimore të ofruara nga 14 njësi akademike.

Mjekësia, edukimi e disa degë të filozofisë ishin drejtimet të cilat joshën më shumë studentët të cilët nisën vitin e ri akademik në Universitetin e Prishtinës. Studentët u shprehën të kënaqur që viti i ri akademik ka filluar me kohë.

"Jam shumë e kënaqur që kemi filluar me ligjëratat dhe me studimet si studente e re e këtij departamenti, sigurisht jam e emocionuar mirëpo jam shumë e kënaqur që kam filluar me studime", Zejnepe Makovci, studente në degën e Gazetarisë.

"Mezi po e pres ta filloj këtë vit të ri shkollor, pasi që kemi pasur tri vite më parë në shkolla me shokët tanë, tashmë, është një shoqëri e re", tha Riad Latifi, student në degën e Gazetarisë.

"Viti i ri akademik ka filluar me kohë në këtë mënyrë gjithçka shkon me rend edhe nuk humbim asnjë hap gjatë studimeve", Blinera Hajdari, studente në vitin e dytë në degën Letërsi Shqipe.

Të gjitha njësitë akademike kanë bërë pritjen e studentëve të rinj në Universitetin e Prishtinës.

"Ne i kemi dy tri fakultete të cilat kanë interesim tradicionalisht shumë të madh për t'u studiuar Fakulteti i Mjekësisë, Edukimit disa programe të caktuara në fakultetin Filozofik dhe fakultetin Filologjik. Interesim pak më të vogël ka pasur në fakultetin Ekonomik", tha Naser Sahiti, Rektor i Universitetit të Prishtinës.

Rektori i Universitetit tha se sfida më e madhe për këtë vit akademik do të jetë furnizimi me energji elektrike për shkak të ndërprerjeve të shpeshta dhe furnizimi me ngrohje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat