​Ngjarjet e datës 28 nëntor

Kosova

​Ngjarjet e datës 28 nëntor

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 00:01
Foto ilustrim

Aktivitetet e Qeverisë së Kosovës me rastin e me rastin e 28 Nëntorit- Ditës së Flamurit:

Homazhe te busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu. (Ora 09:00)

Homazhe te varrezat e familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

Homazhe te Kulla e Isë Boletinit. (Mitrovicë, ora 11:00)

Vizitë Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Ora 11:00)

Drilli ushtarak i Togut Ceremonial të FSK-së sheshet “Zahir Pajaziti”, “Nënë Tereza”, “Skënderbeu” Prishtinë, ora 12:00-14:00)

Ceremoni dhe performancë për rivitalizimin praktik të folklorit muzikor në Kosovë – Ansambli “Shota”. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

Pritje e kryeministrit Albin Kurti. (Mensa “Ramiz Sadiku”, Prishtinë, ora 19:00)

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave të Shqipërisë, hapin ekspozitën “Të ndarë, por të pashkëputur”, në nderim të festave të 28 Nëntorit dhe 110- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari” Prekaz, ora 09:00)

Aktivitetet e Komunës së Prishtinës me rastin e Ditës së Flamurit:

-Ora 11:00 pranë Fakultetit Filologjik do të bëhet përurimi i shtatores së Prof. Anton Çettës.

-Ora 11:30 do të mbahet ekspozita personale e profesor Anton Çettës në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës;

-Ora 12:15 do të bëhet përurimi i veprës artistike “Këmbëkryqi” te sheshi “Zahir Pajaziti”;

-Ora 10:00 - 22:00 do të mbahet panairi “Blej Shqip” te sheshi “Nënë Tereza”;

-Ora 13:30 mbahet edicioni i parë i “Festivali i Plisit” ku do të bëhet inaugurimi i monumentit të Plisit;

Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Sportit i Universitetit të Prishtinës, do të jetë nikoqir i një delegacioni nga Universiteti i Tiranës me rastin e Ditës së Flamurit.(Ambientet e Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportit, UP, ora 10:00)

Organizata joqeveritare Aktiv prezanton publikimet “Analiza e trendeve 2022: qëndrimet e komunitetit serb në Kosovë” “Vlerësimi i statusit të të drejtave të komuniteteve joshumicë në Kosovë”. (Hotel “Opera”, Prishtinë, ora 11:00)

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, bëjnë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Ora 10:00)

Mbahet ceremonia e inaugurimit të Stacionit veriu në Prishtinë. ora 13:00. (Lagjja Arbëria, ora 13:00)
 

Aktivitetet në komunën e Shtime me rastin e 28 Nëntorit- Ditës së Flamurit organizuar nga Komuna e Shtimes dhe shoqatat e dala nga lufta:

-Ora 09:00- Homazhe dhe vendosje e kurorave dhe buqetave me lule te shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Shtime, Reçak, Mollopolc, Rancë e Caralevë.

-Ora 09:00- Aksioni tradicional i dhurimit të gjakut, organizuar nga Iniciativa Vullnetare nga Pjetërshtica. (SHFMU “Idriz Ajeti” Pjetërshticë)

-Ora 13:00- Ndeshje miqësore në futboll KF Vjosa dhe komuna. (Stadiumi i qytetit në Shtime)

-Ora 14:30- Ndeshje miqësore në volejboll KV Vjosa-KV Skënderbeu Kraishtë. (Palestra e Qytetit Shtime)

-Ora 16:00- Program nga nxënësit e Shkollës së Mesme të Lartë “Naim Frashëri”, si dhe programi nga Shkolla e Mesme e Lartë- Institucioni i Arsimit dhe Aftësimit Profesional.

-Ora 16:40- Ndarja e dekoratave për gratë që kontribuuan në luftën e UÇK-së

-Ora 17:00-Koncerti festiv me Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Kastriotët” nga Ferizaj. (Shtëpia e Kulturës Shtime)

Me rastin e 28 Nëntorit- Ditës së Flamurit, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e Gjakovës dhe Ansambli i Këngëve Popullore Gjakova organizojnë koncert. (Pallati i Kulturës ”Asim Vokshi” Gjakovë, ora 19:00)

Me rastin e 28 Nëntorit- Ditës së Flamurit, Komuna e Gjilanit organizon aktivitetet:

-Ora 10:00 - Homazhe te varrezat e dëshmorëve

-Ora 11:00- Vrapimi Cross nga KJlubi i Atletikës Qendra – rrethi i fushës me bari sintetik

-Ora 13:00 - Koncert për fëmijë “Festojmë kuq e zi”, organizuar nga Dancing House. (Teatri i Qytetit)

-Ora 17:00- Koncert festiv për nder të Ditës së Flamurit nga Ansambli i Këngëve dhe Valleve Gjilani. Teatri i Qytetit)

Aktivitetet e Komunës së Malishevës me rastin e Ditës së Flamurit:

-Ora 09:00- vendosje e buqetave me lule te shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari, homazhe te varrezat e dëshmorëve në Malishevë, Kleçkë dhe Prekaz.

-Ora 12:00- Ekspozitë personale “Vetëm në një stuhi” e artistit Arijon Krasniqi.

-Ora 15:00- Finalja e turnirit në futboll të femrave (Stadiumi i Qytetit “Liman Gegaj”)

Komuna e Vitisë organizon aktivitetet me rastin e Ditës së Flamurit:

Ora 09:30- Seancë solemne. (Salla e Kuvendit, ora 09:30)

Ora 10:00 -Homazhe te varrezat e dëshmorëve (Viti)

Ora 11:00 - Koncert festiv (Salla e Koncerteve)

Komuna e Prizrenit organizon aktivitetet me rastin e Ditës së Flamurit:

Ora 11:00-Akademia Solemne (Universiteti i Prizrenit)

Ora 11:30 – Përurimi i librit “Rrustë Kabashi” (Universitetit i Prizrenit)

Ora 13:00- Koncert me shoqëri kulturore artistike (Shatërvan)

Ora 17:00- Muzgjet e Prizenit (Biblioteka e Re)

Ora 19:00- Koncert me rok grupe (Shatërvan) 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat