Opozita kërkon kompensimin e dëmeve të vërshimeve, LVV nuk shuan shpresat

Kosova

Opozita kërkon kompensimin e dëmeve të vërshimeve, LVV nuk shuan shpresat

Më: 25 janar 2023 Në ora: 10:31
Vershimet

Opozita po konsideron se Qeveria e Kosovës po vonohet në krijimin e një fondi emergjent për komunat të cilat janë në gjendje më të rëndë nga vërshimet. Derisa nga pozita thonë se janë në dijeni për dëmet e mëdha që janë shkaktuar dhe se ekzekutivi do ta kryejë punën e vet.

Ardian Kastrati i Partisë Demokratike të Kosovës kërkon nga qeveria një reagim më të shpejtë për komunat e prekura nga vërshimet.

“Situata është jo e tmerrshme por është tepër e rendë dhe këtu nuk ka më vija politike, nuk ka më nuanca të sekrecionit kulturor që e kemi parë në të kaluarën dhe territorializimit. Situata duhet ndihmuar sa më shpejt këtyre komunave, edhe niveli qendror, ashtu siç po bënë në komunat tjera në baza vullnetare, ashtu siç po bënë në komuna tjera në baza vullnetare, ashtu siç po bënë edhe komuniteti, sepse vet komuna, shembull e Skenderaj, ka kapacitete jashtëzakonisht të limituara. Vërshimet dhe dëmet ashtu siç u vlerësuan nga komuna, arrin shifrën 10 milionëshe dhe do të thotë se situata është jashtëzakonisht e rëndë. Pres që qeveria me pas një reagim sa më të shpejtë, sa më rapid dhe të ju ndihmojë këtyre komunave”, thotë Kastrati.

Edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës thotë se tahsmë qeveria veç është vonuar.

Bekë Berisha nga AAK akuzon ekzekutivin për mos krijimin e një fondi emergjent. Sipas tij, qeveria nuk po duket e gatshme të reagojë.

“Fondi emergjent është dashtë të ekzistojë dhe me hy në funksion, mirëpo ne si duket nuk po e kuptojmë rëndësinë e këtyre fatkeqësive natyrore. Agjensioni për menaxhimin e emergjencave duhet të funksionalizohet, duhet të financohet dhe kështu mendoj se me një plan të mirë, ne në të ardhmen do t’i evidentonim këto probleme... Edhe qeveria duhet të investojë menjëherë, momentin që dihet sa është bërë dëme, qeveria të mos vonohet, sepse po kemi problem me këtë qeveri që po vonohet, po preton si duket të ndikojë menjëherë”, thotë Berisha.

Bekë Berisha, i cili është edhe kryetari i Komisionit për Çështje të Sigurisë, tha se përveç dëmeve materiale mund të ketë efekte edhe në fushën e sigurisë.

“Qeveria kërkesat e komunave duhet t’i zbatojnë menjëherë, ato dëme që janë bërë. Mirëpo përmbi këtij duhet të shikojnë në pranverë menjëherë të organizohen këto komuna që kanë pas përmbytje, t’i shikojnë ku janë problemet dhe duhet të fillojnë, sepse këto probleme, ne nuk ju kemi përshtat shtretërve të lumenjve, nuk ju kemi përshtat natyrës, e kemi dhunuar natyrën me ndërtime, shtretërit e lumenjve nganjëherë i kemi mbyllur dhe natyra nganjëherë na tregon se kemi bërë gabime. Duhet me pas plan menjëherë në pranverë, duhet të ketë investime edhe qeverisë, sepse komunat kanë buxhetin e dobët, në mënyrë që të lëshohen shtretërit e lumenjëve, në mënyrë që mos të përballemi me këto probleme, ndryshe nëse vazhdohet kështu do të jetë përherë problem dhe pastaj këto do të bëhen edhe problem i sigurisë”, tha Beka.

Ndërsa opozita thotë krejt ndryshe.

Sipas kryetares së Komisionit për Bujqësi, Fitore Pacollit të VV-së, qeveria është e gatshme të punojë në drejtim të sanimit të situatës dhe në marrjen e masave parandaluese për të ardhmen.

Ajo thotë se si komision do të dalin në terren ditën e hënë, dhe do të shohin se cilat janë marrë masat prej komunave si dhe nivelit qendror dhe do të shohin se sa munden të kontribuojnë në sajimin e gjendjes që sa më shpejtë të jetë e mundur.

"Tani e kemi konfirmimin edhe prej kryeministrit dhe ministrave të cilët janë të gatshëm dhe do të punojnë që t'i ndihmojnë secilës familje, secilit qytetar që ka pësuar nga këto vërshime. Dëmet të cilat janë shkaktuar janë dëme të mëdha dhe ka familje tashmë e cila kanë mbet pa strehim dhe duhet t'i ndihmojmë secilit që kemi mundësi dhe qeveria do ta kryej punën e saj... Ne tani duhet të punojmë në masat e parandalimit, që të parandalojmë herën tjetër kur të ndodhin të reshura që të mos përfundojmë në këso katastrofa, për shkak se dëmin më të madh që pësojnë janë qytetarët”, thotë Pacolli.

Për situatën e krijuar ajo i bën përgjegjëse komunat. Sipas saj, në të kaluarën ato ( nuk e kanë pasur mendjen që të investojnë në këtë drejtim dhe si pasojë e saj, është krijuar kjo gjendje.

“Nëse i shohim komunat tona, tani është një pikëpyetje e madhe, a i kemi komunat e gatshme që të përballen me këto ndryshime klimatike të cilat do të ballafaqohemi ne në të ardhmen. Raporte të ndryshme vlerësojnë se viteve të ardhshme, rajoni në përgjithësi do të përfshihet nga thatësira dhe nga reshje të vrullshme siç janë këto. Nëse ne e kemi mesazhin që në të ardhmen do të kemi reshje të tilla, tani duhet që të mendojmë mirë se si i dizajnojmë, ndërtojmë komunat tona. Problemi është mënyra se si janë ndërtuar komunat tona në të kaluarën, si janë bërë investimet në kanalizime, në ujëmbledhësit. Në të kaluarën, fatkeqësisht komunat nuk e kanë pas mendjen që të investojnë në këtë drejtim dhe sot e kemi gjendjen që e kemi, nuk do duhej që të përfundonte në këtë mënyrë. Sikur të kishim komuna te cilat do të ishin të ndërtuara me planifikim, sipas planeve urbanistike me të gjitha kushtet dhe kriteret që janë te nevojshme, nuk do ta kishim një gjendje të tillë siç e kemi sot”, thotë ajo.

Kujtojmë, se më të prekurat nga këto vërshime ishin komuna e Skenderajt, Klinës, Mitrovicës, Podujevës dhe Istogut. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat