​Deficiti tregtar arrin në 12.2 për qind

Kosova

​Deficiti tregtar arrin në 12.2 për qind

Më: 22 maj 2024 Në ora: 16:35
Foto ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot të dhënat e eksport-importit për muajin prill 2024.

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar prej 12.2% në prill 2024 krahasuar me të njëjtën periudhë 2023, përkatësisht 427.5 milionë euro krahasuar me deficitin 381 milionë në vitin 2023, teksa eksporti mbulon importin me 14.6%.

Eksporti i mallrave në prill 2024 kishte vlerën 73.2 milionë euro, ndërsa importi 500.7 milionë euro që është një rritje 8.8 për qind për eksport, si dhe një rritje 11.7 për qind për import krahasuar me periudhën e njëjtë 2023.

Qarkullimi e mallrave në tregtinë e jashtme

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat