1045 vëzhgues do t’i ndjekin zgjedhjet në Maqedoni

Maqedonia

1045 vëzhgues do t’i ndjekin zgjedhjet në Maqedoni

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 08:12
Foto ilustrim

Për zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut janë akredituar 1045 vëzhgues nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Sipas informatave nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor këto zgjedhje do të monitorohen nga vëzhgues vendor dhe ndërkombëtar.

Aksios – asociacioni qytetar për zgjedhje do të ketë 512 vëzhgues, CIVIL do të ketë 190 vëzhgues si dhe 12 vëzhgues do të jenë nga Instituti për strategji ekonomike dhe marrëdhënie ndërkombëtare.

Gjithashtu janë akredituar edhe 219 vëzhgues ndërkombëtar dhe 40 përkthyes për këto organizata ndërkombëtare.

OSBE/ODIHR ka 217 vëzhgues, Ambasada e SHBA-ve ka 15, Ambasada britaneze ka 7 vëzhgues, Ambasadat e Francës dhe Hungarisë kanë nga 6 vëzhgues, IFES dhe ambasada e Shqipërisë kanë nga 5 vëzhgues dhe Komisioni zgjedhor i Bosnjes ka 3 kurse ambasadat e Greqisë, Bullgarisë dhe Spanjës kanë nga dy vëzhgues. /

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat