Trençevska: Deri të premten do të kemi një zgjidhje për pagesën e punonjësve në çerdhe

Maqedonia

Trençevska: Deri të premten do të kemi një zgjidhje për pagesën e punonjësve në çerdhe

Më: 17 maj 2022 Në ora: 15:48
Jovana Trençevska

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovana Trençevska në një konferencë të përbashkët me kreun e Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Jakim Nedellkov tha se deri në fund të javës pritet të gjendet zgjidhje për pagesën e punonjësve në çerdhe.

“Po afrojmë qëndrimet të dy palët, megjithatë na duhet kohë që të mundemi që propozimet që janë dhënë nga SAShK dhe propozimet e MPPS-së t’i harmonizojmë brenda në institucionet tona dhe deri në fund të javës besoj se, të enjten ose të premten do ta kemi zgjidhjen përfundimtare që është në interes të MPPS-së, SAShK-ut dhe punonjësve në çerdhe”, tha Trençevska.

Ndryshe, punonjësit në çerdhe deri tani nuk janë paguar për kohën që ishin në grevë.

Autoritetet dhe sindikalistët kërkojnë zgjidhje për problemin në fjalë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat