Slabakov: Nëse nuk plotësohen kërkesat e Bullgarisë, Maqedonia e Veriut do të jetë një tumor për BE-në

Maqedonia

Slabakov: Nëse nuk plotësohen kërkesat e Bullgarisë, Maqedonia e Veriut do të jetë një tumor për BE-në

Më: 19 maj 2022 Në ora: 18:09
Ilustrim

Eurodeputeti Andrej Slabakov thotë se pa ndryshimet e kërkuara bullgare, anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut është i barabartë me një “tumor për BE”.

Disa eurodeputetë të Lëvizjes Nacionaliste Bullgare OBRM-Bullgare e quajtën Maqedoninë e Veriut “gjenocid kundër bullgarëve”.

Eurodeputetët sot pasdite me 508 vota “pro” dhe 56 “kundër” miratuan Raportin e progresit për Maqedoninë e Veriut të raportuesit të Parlamentit Evropian, eurodeputeti bullgar Ilhan Kyuchyuk njoftoi korrespondenti i AIM-s nga Brukseli.

Bullgaria nuk do të heqë veton ndaj Maqedonisë dhe këtë qëndrim e konfirmoi edhe ministrja e jashtme, Teodora Gençovska. Ajo tha se marrëdhëniet mes dy vendeve nuk mund të shihen si një ndeshje futbolli.

Bullgaria kërkon përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat