Edhe këtë vit në Maqedoni do të jepen vauçer për pushime për punonjësit me të ardhura të ulëta

Maqedonia

Edhe këtë vit në Maqedoni do të jepen vauçer për pushime për punonjësit me të ardhura të ulëta

Më: 22 maj 2022 Në ora: 13:37
Foto ilustrim

Me rebalanciminin e buxhetit janë paraparë 15 milionë denarë për ndarjen e vauçerëve për punëtorët me të ardhura të ulëta për pushim në objektet turistike vendore, njoftoi sot nga Ohri ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Para takimit me biznesmenë dhe tregtarë nga rajoni Ohër-Strugë, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, ai theksoi se kjo është një nga masat e qeverisë për mbështetjen e turizmit vendas, duke mos anashkaluar masat e Agjencisë për Promovimin dhe Përkrahjen e Turizmit për tërheqjen e turistëve të huaj.

“Kjo është një nga masat që zbaton Qeveria për të mbështetur turizmin vendas për punëtorët me të ardhura të ulëta, dhe Agjencia për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit ka shumë masa për të inkurajuar turistët e huaj. Në turizëm ka edhe masa të tjera në drejtim të përmirësimit të infrastrukturës, shërbimeve të ofruara nga hotelierët dhe hotelierët, në mënyrë që të ofrohet më mirë në Ohër dhe Strugë jo vetëm për turistët vendas por edhe për turistët e huaj”, tha Bekteshi.

Numri i vauçerëve të ndarë, theksoi ai, varet nga aplikimet, gjegjësisht sa anëtarë të familjes aplikojnë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat