Goshev: Në Maqedoninë e Veriut mund të blihet drejtësia

Maqedonia

Goshev: Në Maqedoninë e Veriut mund të blihet drejtësia

Më: 25 maj 2022 Në ora: 17:42
Petar Goshev

Ish-guvernatori i Bankës Popullore dhe politikani Petar Goshev beson se nuk do të ketë shtet ligjor në vend.

“Kjo është larg nga ajo që duhet të jetë. Ne kemi një gjyqësor selektiv, të korruptuar, në të gjitha nivelet dhe drejtësia dhe ligji nuk shpërndahen siç duhet.

Situata nuk është përmirësuar pas kohës së Gruevskit, ka disa raste dhe disa prej tyre janë si manifestim “këtu po bëjmë diçka”.

Rastet e mëdha nuk patën zgjidhje. Në Maqedoni mund të blesh drejtësi, do të përgjigjesh nëse nuk ke çfarë të paguash. Ju do të jeni përgjegjës për krime të vogla, por nuk do të jeni përgjegjës për qindra miliona para të përvetësuara. Mund të përkufizohemi si shoqëri kleptomane”, tha Goshev në emisionin “Studio 10”.

Ai shpjegon se ka individë që bien në sy, por përgjithësisht nga viti 1990 e në vazhdim kriteret e përzgjedhjes në të gjithat janë në rënie.

“Në fakt nuk kemi kriter. Kush çka mundet dhe kush çka duhet të bëjë”, thotë Goshev.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat