Zyberi: Të burgosurit në burgjet e Maqedonisë trajtohen me kërcënime

Maqedonia

Zyberi: Të burgosurit në burgjet e Maqedonisë trajtohen me kërcënime

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 11:44
Foto ilustrim

Komiteti i Helsinkit dhe jo vetëm kanë reaguar vazhdimisht lidhur me gjendjen e të burgosurve dhe kushtet e tyre brenda qelive.

Raportimet e njejta pothuasje nuk janë marrë parasysh asnjëherë nga autoritetet për tu ndërmarrë ndonjë veprim konkret drejt zgjidhjes së problemeve.

U raportua për një sërë parregullsish që nga aspekti i trajtimit të të burgosurve nga ana e personalit e deri tek mbajtja e thikave dhe gjësendeve të tjera të mprehta brenda qelive, veprim ky aspak i arsyeshëm për Komitetin e Helsinkit.

Edhe Avokati i Popullit Naser Zyberi në konferencën e sotme për shtyp tha se nga kontrollet që kanë kryer është konstatuar se të burgosurit trajtohen me kërcenime nga policia e burgjeve dhe personeli i tjetër.

Zyberi tha se si Avokati i Popullit do ti kushtoj vëmendje të posaçme që të inkuaroj të burgosurit ti paraqesin këto parregulllsi të keq trajtimeve ndaj tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat