Bekteshi: Çmimi i ofruar i energjisë elektrike nga EMV është vendim i përgjegjshëm

Maqedonia

Bekteshi: Çmimi i ofruar i energjisë elektrike nga EMV është vendim i përgjegjshëm

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 20:35
Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, konsideron se çmimi i ofruar i energjisë elektrike nga EMV prej 48 euro nuk është as joreal dhe as politik, por vendim i përgjegjshëm, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Çmimi mesatar për megavat orë energji elektrike për periudhën korrik-dhjetor 2022 në bursa është rreth 350 euro. Në kushtet e krizës energjetike, si Qeveri e përgjegjshme, gjithmonë plotësojmë nevojat e qytetarëve dhe do të vazhdojmë edhe në të ardhmen”, tha Bekteshi.

Ministri ka ritheksuar se me masat e deritanishme të Qeverisë janë rimbursuar 80% e faturave të energjisë elektrike për amvisëritë dhe mbi 60 mijë kompani mbulohen nga Qeveria.

“Në këtë drejtim do të vazhdojmë që t’i mbrojmë qytetarët nga goditjet e çmimeve”, tha Bekteshi.

AD EMV njoftoi sot se çmimi i ofruar i energjisë elektrike të prodhuar prej 48 euro për megavat-orë për periudhën korrik-dhjetor 2022 vjen si pasojë e rritjes enorme të çmimeve të energjisë në nivel global, si dhe mosdisponueshmërisë së tyre, veçanërisht gjatë sezonit të ngrohjes.

Çmimi për gjashtë muajt e mëparshëm, janar-qershor 2022 ishte 41 euro për megavat-orë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat