Mirakovska: PE i jep mbështetje të qartë vendit për integrim evropian, vijat e kuqe maqedonase përfshihen në dokumentin e miratuar

Maqedonia

Mirakovska: PE i jep mbështetje të qartë vendit për integrim evropian, vijat e kuqe maqedonase përfshihen në dokumentin e miratuar

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 11:38
Sonja Mirakova

Në mbledhjen e 19-të të Komisionit të Përbashkët Parlamentar miratuam rekomandime të rëndësishme për vendin tonë, të rëndësishme për marrëdhëniet ndërmjet Maqedonisë dhe Bashkimit Evropian, tha për “Utrinski Brifing” brifing Sonja Mirakova, bashkëkryetare e Komisionit të Përzier parlamentar Maqedonia e Veriut–BE.

“Dokumenti që kemi me vete është udhëzues. Është dokument i miratuar nga Komisioni i Përbashkët Parlamentar, i themeluar me Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit ndërmjet Maqedonisë dhe Bashkimit Evropian. Ky komision deri më tani ka mbajtur 19 mbledhje dhe vazhdimisht ka rekomandime.

Këto rekomandime mund të gjenden shpesh në dokumentet e Këshillit, dokumentet e KE-së, dokumentet e PE. Në një farë mënyre, kur eurodeputetët të votojnë për një rekomandim të tillë drejtuar institucioneve të BE-së dhe Maqedonia e Veriut do t’i qëndrojë qëndrimeve”, thotë Mirakovska.

“Arritëm që në këtë dokument të rëndësishëm, si pika tre të hyjmë në vijat e kuqe të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo nënkupton pranimin e kornizës negociuese me formulim të qartë për gjuhën maqedonase, mbrojtjen e qartë të identitetit maqedonas, trajtimin e çështjeve historike jashtë kornizës dhe fillimin e negociatave para fillimit të çfarëdo procedure për ndryshimin e Kushtetutës”, thotë Mirakovska.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat