OBRM-PDUKM: Maqedonia ka normën më të lartë të inflacionit në rajon

Maqedonia

OBRM-PDUKM: Maqedonia ka normën më të lartë të inflacionit në rajon

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 09:40
Foto ilustrim

ORBM-PDUKM përmes një kumtese theksojnë se ekonomia e vendit është edhe më e dobët edhe nga ajo e Ukrainës dhe Rusisë, ku edhe ka luftë.

Nga partia opozitare maqedonase e akuzojnë kryeministrin Dimitar Kovaçevski se po manipulon me opinionin se inflacioni është në çdo vend i njëjtë si në Maqedoni.

“Ekonomia e Maqedonisë po fundoset së bashku me standardit e qytetarëve.

Maqedonia ka normën më të lartë të inflacionit në rajon dhe një nga më të lartat në Evropë. Të dhënat e fundit zyrtare për normën e inflacionit thonë se ka arritur në 16.7%, që është më i lartë se mesatarja në eurozonë që është 9.1%, se Serbia me 12.9%, madje edhe Polonia dhe Hungaria që janë në fqinjësi të afërt me Ukrainën që kanë një normë inflacioni përkatësisht 16.1% dhe 15.6%”, akuzojnë nga OBRM-PDUKM.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat