Dimovski: Nëse nuk pranohen ndryshimet kushtetuese, kjo qeveri humb legjitimitetin

Maqedonia

Dimovski: Nëse nuk pranohen ndryshimet kushtetuese, kjo qeveri humb legjitimitetin

Më: 30 maj 2023 Në ora: 23:04
Ilija Dimovski

Ish-deputeti i OBRM-PDUKM-së, Ilija Dimovski atëherë kjo qeveri e humb legjitimitetin në raport me politikën që mbështet.

Ai për “TV21” tha se kjo është një periudhë shumë e ndërlikuar për Maqedoninë.

“Elita politike në vend nuk e vlerësoi mirë situatën dhe i mori të gjitha vendimet duke përjashtuar opozitën.

Politikanët seriozë do të përpiqeshin të krijonin unitet në shoqëri. Rruga drejt NATO-s dhe BE-së është ende një objektiv strategjik, por kemi ardhur në një situatë ku kemi një qeveri të ashtuquajtur pro-evropiane, por mbështetja e qytetarëve për BE-në është shumë e ulët.

Nëse amendamentet kushtetuese nuk pranohen, atëherë kjo qeveri humb legjitimitetin për sa i përket politikës që zbaton. Atëherë ndoshta do të shkojmë në zgjedhje”, tha Dimovski.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat