SYRIZA kritikon Mitsotakis për shkeljen e Marrëveshjes së Prespës, i kërkon Mitsotakis të marrë masa

Maqedonia

SYRIZA kritikon Mitsotakis për shkeljen e Marrëveshjes së Prespës, i kërkon Mitsotakis të marrë masa

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 20:21
Kyriakos Mitsotakis

Partia opozitare greke SYRIZA ka bërë një thirrje të qeverisë së Kyriakos Mitsotakis për të marrë masa ndaj Maqedonisë së Veriut, pas një shkeljeje të re të Marrëveshjes së Prespës nga lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

Në një deklaratë të publikuar, SYRIZA ka dënuar pa mëdyshje këtë veprim të Mickoski, i cili u shpreh duke përdorur termi “Maqedoni” në fjalimin e tij në Kuvend, duke nxitur tensione të reja mes dy shteteve.

SYRIZA ka kujtuar se Marrëveshja e Prespës është pjesë e legjislacionit evropian dhe se pajtueshmëria me të është një kusht i domosdoshëm për integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Gjithashtu, partia ka theksuar se shkeljet e vazhdueshme të kësaj marrëveshjeje mund të çojnë në sanksione sipas legjislacionit ndërkombëtar dhe amerikan të vitit 2021.

Partia ka akuzuar qeverinë e Mitsotakis për mungesë të veprimeve konkrete dhe për një politikë të jashtme të papërgjegjshme që ka shmangur përfshirjen aktive në zbatimin e marrëveshjes për të ruajtur ekuilibrat brendapartiakë. SYRIZA ka bërë thirrje për ndërkombëtarizimin e çështjes për të sjellë qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut përpara përgjegjësive të saj ndaj bashkësisë ndërkombëtare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat