“Breakdance” bëhet sport olimpik

Sporti

“Breakdance” bëhet sport olimpik

Më: 7 dhjetor 2020 Në ora: 19:43
Foto ilustrim

“Breakdance” zyrtarisht do të bëhet sport olimpik pas konfirmimit nga Komiteti Ndërkombëtar Olimpik.

Qëllimi i këtij komiteti që të ngashënjejë audiencë të rinjsh ka bërë që ata të fusin në program edhe këtë lloj vallëzimi akrobatik.

Përpos ‘breakdance-it’, edhe tri sporte janë përfshirë në lojërat olimpike si ngjitja, surfimi dhe garat me skejtbord.

Këto tri sporte do të debutojnë në lojërat olimpike në Tokio më 2021, e të cilat ishin paraparë të mbaheshin sivjet por planet qenë prishur nga pandemia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat