Chris Martin nga bendi “Coldplay” dhe jeta e tij personale

Bota e Yjeve

Chris Martin nga bendi “Coldplay” dhe jeta e tij personale

Më: 3 dhjetor 2020 Në ora: 17:17
Chris Martin

Zhvillimi i një karriere muzikore Christopher Anthony John Martin lindi në 2 Mars 1977 në MB. Ai është një muzikant dhe interpretues i njohur britanik. U bë i njohur si vokalisti i grupit "Coldplay". Chris Martin u rrit në një familje të zakonshme britanike. Babai i tij punonte si llogaritar dhe nëna e tij jepte mësim në një shkollë muzikore lokale. Pas mbarimit të shkollës së mesme, Sherborne hyri në University College London, ku studioi latinisht dhe greqisht.

Paralelisht me studimet e tij, Chris luajti për ekipin studentor të hokejve. Ai patinonte mirë dhe nganjëherë ishte thjesht një lojtar i pazëvendësueshëm. Chris Martin u bë i njohur për një gamë të gjerë njerëzish si frontman i grupit muzikor "Coldplay". Grupi u formua në vitin 1996 nga studentë të Kolegjit Universitar, miq të ngushtë të Chris. Rock alternative u bë drejtimi i preferuar i ekipit. Chris u përshtat në mënyrë të përsosur në ekip, pasi ai ishte gjithnjë rocker brutal dhe i guximshëm. Albumet e para në studio të ekipit ishin disqet: "X & Y", "A Rush of Blood to the Head" dhe "Parachutes".

Dhe në vitin 2008 ekipi lëshoi \u200b\u200balbumin "Viva la Vida ose Vdekja dhe të gjithë miqtë e tij". Përveç punës në një grup, Chris Martin po ndjek një karrierë solo. Ai vetë shkruan tekstet dhe muzikën për kompozimet e tij. Ndër këngët më të famshme të muzikantit janë teke si "Where Is My Boy", "Gold in Them Hills", "Sliding", "Gravity", "Do They Know It" s Christmas? "," Beach Beach "dhe" Homecoming " ...

Në punën e tij, Martin bashkëpunon me shumë muzikantë të njohur. Midis tyre ka personalitete të tilla si Ron Sexsmith, Ian McCulloch, grupet "Faultline" dhe "The Streets". Në vitin 2006, muzikanti filloi një bashkëpunim të ngushtë me reperin Jay-Z. Së bashku ata performuan disa kompozime goditëse. Më e mira e ditës Përveç karrierës së tij muzikore, Chris Martin provon veten si aktor. Ai luajti në disa filma, ku mund të shihet në role kameo. Martin mund të shihet në filma: "Insomnia", "Igby Goes Down", "Crashers" dhe "Crowd".

Në 2002, Chris Martin krijoi një marrëdhënie me aktoren e famshme të Hollivudit Gwyneth Paltrow. Dhe romanca ishte "e çmendur" dhe pasionante. Në maj 2004, çifti kishte një vajzë, Alison. Dhe në Prill 2006, lindi djali i Moisiut. Kumbarët e fëmijëve janë Johnny Buckland dhe Simon Pegg. Chris Martin është një personalitet publik dhe shumëngjyrësh. Ai gjithmonë shpreh hapur mendimin e tij si në lidhje me muzikën ashtu edhe në lidhje me pikëpamjet e tij politike dhe fetare.

Christopher Anthony John (Chris) Martin është një nga muzikantët më të shquar të kulturës bashkëkohore britanike të muzikës pop, këngëtar, kompozitor, udhëheqës i grupit Coldplay, fitues i shumëfishtë i Grammy, producent dhe filantrop. Ish-burri i yllit të filmit fitues të Oskareve Gwyneth Paltrow. Në vitin 2017, artisti i rrokut u nderua të zgjidhej në listën e pesëqind njerëzve më me ndikim në Mbretërinë e Bashkuar "Debrett" s 500, botuar çdo vit nga ky botim autoritar Britanik për 200 vjet.

Albumet e shumta të Coldplay kanë shitur mbi 90 milion kopje, duke e bërë atë një nga shitësit më të mirë në botë. Fëmijëria Vokalisti dhe instrumentisti i ardhshëm i suksesshëm lindi në 2 Mars 1977 në jug-perëndim të Anglisë në fshatin Whitestone, që ndodhet afër Exeter në Devon. Ai ishte më i madhi nga gjashtë fëmijët në një familje të krishterë ku babai i tij ishte një llogaritar dhe nëna e tij ishte një mësuese muzike.  Interesante, midis paraardhësve të tyre ishte ndërtuesi britanik William Willett, i cili ishte stërgjyshi i Chris-it. Ai është i famshëm për faktin se në vitin 1902, për të kursyer energji, ai propozoi idenë e ndërrimit të akrepave të orës në kohën e dritës së diellit.

I ri Christopher filloi arsimimin e tij në Shkollën Përgatitore të Katedrales Exeter. Atje ai këndoi në një kor të kishës dhe organizoi grupin e tij të parë, Rocking Honkies. Ai më pas u bë një student në një shkollë të pavarur për djem në Sherborne, i njëjti qark ku takoi Phil Harvey, menaxheri i ardhshëm i Coldplay.  Në 1995, ai u bë student në University College London, ku studioi latinisht dhe greqisht në Departamentin e Historisë Antike, duke fituar një diplomë të klasit të parë pas përfundimit.

 Gjatë studimeve, ai u bë mik me Johnny Buckland, Guy Berryman dhe Will Champion, të cilët ndanë pasionet e tij muzikore. Një vit më vonë, djemtë formuan grupin Pectoralz, pastaj e quajtën Coldplay dhe filluan të kompozonin kompozime në stilin e rock-ut alternative. Zhvillimi i një karriere muzikore Në vitin 1998, ekipi i Chris prezantoi EP "Siguria".

 
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat