Sfondi i familjes dhe historisë së Alicia Keys

Bota e Yjeve

Sfondi i familjes dhe historisë së Alicia Keys

Nga: D.B. Më: 10 dhjetor 2020 Në ora: 15:15
Alicia Keys

Analiza e jetës së Alicia Keys përfshin jetën e saj të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjitjen e famës, jetën e marrëdhënieve, jetën personale, faktet familjare, mënyrën e jetesës dhe fakte të tjera pak të njohura për të.

Po, të gjithë e dinë për vokalin e saj ekspresiv dhe shpërndarjen emocionuese. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Alicia Keys, e cila është mjaft interesante. Tani, pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Alicia Augello Cook Dean lindi më 25 janar 1981 në lagjen Hell's Kitchen të Manhattan në New York City, USA. Ajo është fëmija i vetëm i lindur nga bashkimi midis nënës së saj, Teresa Augello dhe babait të saj, Craig Cook. Këngëtarja e gjithanshme është një shtetas amerikan që ka origjinë të shumëfishtë familjare. Përfundimisht, është vërtetuar se ajo është e përkatësisë etnike të përzier me rrënjë afro-amerikane, angleze, irlandeze, skoceze, italiane dhe siciliane.

Baby Keys ishte vetëm dy vjeç kur babai i saj u largua nga familja, Si rezultat, ajo u rrit vetëm nga nëna e saj në një mjedis familjar të një klase më të ulët në lagjen e ashpër të Hell's Kitchen në Manhattan ku ajo u rrit pa vëllezër e motra. Duke u rritur në lagjen e mbërthyer nga krimi, Alicia e re u ekspozua ndaj veseve të pakonceptueshme duke filluar nga dhuna në rrugë te droga, prostitucioni dhe propozime të veçanta.

Më e mira nga disa gjëra që ishin në përputhje me moralin e Keys ishin rekordet e ftohta të xhazit të luajtura nga nëna e saj të dielave në mëngjes. Momentet e hershme muzikore ndezën lidhjen emocionale të Keys me muzikën, kështu që ajo filloi të merrte trajnim klasik në piano në moshën shtatë vjeçare dhe u mor me kompozimin e këngëve në moshën 12 vjeç.

Keys ishte ende një 12-vjeçare kur u regjistrua në Shkollën e Arteve Performuese Profesionale në Hell's Kitchen në Manhattan, New York City. Ndërsa ishte në shkollë ajo mori klasa në muzikë, vallëzim, teatër dhe u diplomua në kor. Ishte në shkollë që ajo formoi grupin e saj të parë muzikor me një mik që luante bas dhe vazhdoi të performonte në grupe të tjera.

Në kulmin e studimeve të Kejsit në Shkollën Profesionale të Arteve të Arteve, ajo ishte një pianiste e arritur që u bë e interesuar për të zbuluar dhe shpërndarë zhanre të tjera të muzikës. Ndërsa Keys ishte në të, ajo u përmirësua në aftësitë e saj për shkrimin e këngëve, si dhe gjeti rrjedhën dhe stilin që është i dukshëm në këngët e saj.

Në kohën kur Kejsi ishte në moshë 13, ajo ishte e thellë në shfaqje në grup dhe pjesëmarrje në ngjarje të organizuara. Në 1994 Keys dhe grupi i saj morën pjesë në qendrën e Lidhjes Atletike të Policisë në Harlem, ku ajo këndoi me shpirt për habi të audiencës që përfshinte menaxherin e muzikës Jeff Robinson. Robinson e mori Kejsin nën kujdesin e tij menaxherial dhe filloi procesin e përgatitjes së saj për industrinë e muzikës. Ai gjithashtu regjistroi mbështetjen e një ekzekutivi tjetër të muzikës Peter Edge i cili bashkëpunoi me të në takime me avokatë dhe negociata me etiketa rekord të gatshëm për të marrë Keys.

Keys përfundimisht hoqi nënshkrimin e saj në Columbia Records e cila ofroi marrëveshje që ishin shumë të mira për të injoruar, duke përfshirë marrjen e atëhershme 15-vjeçare një piano madhështore për fëmijë të bardhë 26,000 $. Periudha gjithashtu pa një Keys inteligjent të diplomuar nga shkolla e mesme si një Valedictorian që pranoi një bursë për të studiuar në Universitetin e Kolumbisë. Sidoqoftë, ajo shpejt u largua nga kolegji për shkak të stresit ekstrem që lind nga studimi dhe takimi i orareve në studio.

Regjistrimi në Columbia Records shpejt u bë një veprim zhgënjyes për Keys pasi etiketa pretendohet se dëshironte ndjesinë e të kënduarit për të riorganizuar krijimtarinë dhe imazhin e saj në mënyra që i përshtaten stilit të tyre pa marrë parasysh shpërndarjen e saj ekspresive dhe emocionuese.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat