Tracy Chapman një këngëtare e njohur, që nuk do të harrohet kurrë

Bota e Yjeve

Tracy Chapman një këngëtare e njohur, që nuk do të harrohet kurrë

Nga: D.B. Më: 11 dhjetor 2020 Në ora: 16:31
Tracy Chapman

Tracy Chapman është një këngëtare dhe kompozitore Amerikane, e njohur për hitet e saj "Fast Car" dhe "Give Me One Reason", së bashku me këngët e tjera "Talkin '' bout a Revolution", "Baby Can I Hold You", "Crossroads", "Fillimi i ri" dhe "Tregimet që tregojnë".

Ajo është një artiste multi-platin dhe katër herë fituese e çmimit Grammy. Elektra lëshoi ​​albumin e saj të vlerësuar kritik, debutues shumë milionësh në 1988. Albumi fitoi Chapman gjashtë nominime Grammy, përfshirë Albumin e Vitit, tre prej të cilave ajo fitoi, duke përfshirë Performancën Vokale të Popullit më të Mirë për singëllin e saj "Fast Car". Që nga ajo kohë, Chapman ka përparuar suksesin e saj me shtatë albume të tjera në studio, që përfshin gjithashtu albumin e saj të katërt me fillim të ri, i cili i dha asaj një çmim të katërt Grammy, për këngën më të mirë Rock, për "Give Me One Reason".

Publikimi i fundit i Chapman është e Ardhmja jonë e ndritshme e vitit 2008. Chapman lindi në Cleveland, Ohio. Ajo u rrit nga nëna e saj, e cila njohu dashurinë e Trejsit për muzikën dhe, megjithëse nuk kishte shumë para, i bleu asaj një ukulele kur ishte vetëm tre vjeç. Chapman filloi të luante kitarë dhe të shkruante këngë në moshën tetë vjeç.

Ajo thotë se së pari mund të jetë frymëzuar për të luajtur kitarë nga shfaqja televizive Hee Haw. I ngritur Baptist, Chapman ndoqi një shkollë të mesme Episkopale. Ajo u pranua në programin "Një Shans më i Mirë", i cili ndihmon studentët e pakicave të ndjekin shkolla private. Ajo u diplomua nga Shkolla Wooster në Connecticut, më pas ndoqi Universitetin Tufts. Ajo u diplomua me një B.A. diplomë në antropologji dhe studime afrikane. Gjatë kolegjit, Chapman filloi të bënte busking në Harvard Square dhe të luante kitarë në Club Passim, the Nameless Coffeehouse dhe kafene të tjera në Cambridge, Massachusetts. Një tjetër student i Tufts, Brian Koppelman, dëgjoi Chapman duke luajtur dhe e solli atë në vëmendjen e babait të tij, Charles Koppelman. Koppelman, i cili drejtoi SBK Publishing, nënshkroi Chapman në 1986.

Pasi Chapman u diplomua nga Tufts në 1987, ai e ndihmoi atë të nënshkruante një kontratë me Elektra Records. Në Elektra, ajo lëshoi ​​Tracy Chapman (1988). Albumi u vlerësua kritikisht, dhe ajo filloi të bënte turne dhe të ndërtonte një fanbase. "Fast Car" filloi ngritjen e saj në top listat e SH.B.A. menjëherë pasi ajo e interpretoi atë në koncertin televiziv të Nelson Mandela 70th Birthday Tribute në qershor 1988; u bë një hit numër 6 në Billboard Hot 100 për javën që mbaron më 27 Gusht 1988. Rolling Stone renditi këngën në numrin 167 në listën e tyre të vitit 2010 me "500 këngët më të mëdha të të gjitha kohërave".

 
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat