Tom Cruise: biografia e një prej aktorëve më të suksesshëm të Hollivudit

Bota e Yjeve

Tom Cruise: biografia e një prej aktorëve më të suksesshëm të Hollivudit

Nga: D.B. Më: 25 dhjetor 2020 Në ora: 15:38
Tom Cruise

Tom Cruise është një aktor, regjisor, skenarist dhe producent amerikan i filmit. Ai quhet një nga përfaqësuesit më të famshëm dhe të bukur të kinemasë amerikane, personifikimi i "fabrikës së ëndrrave".

Thomas Cruise Mapother IV lindi më 3 korrik 1962 në Sirakuzë, Nju Jork, SHBA. Aktori i ardhshëm u rrit në një familje të madhe (katër fëmijë), ai ishte fëmija i tretë dhe djali i vetëm. Babai i Tomit është një inxhinier, por karriera e tij ishte e pasuksesshme. Për shkak të problemeve me punësimin, familja shpesh lëvizte nga një qytet në qytet. Nëna e Tomit ishte aktore.

Kur djali ishte dymbëdhjetë vjeç, babai i tij u largua nga familja. Pas kësaj, u bë edhe më e vështirë për të jetuar, fëmijëve iu desh të fitonin para shtesë në kohën e tyre të lirë nga shkolla për të ndihmuar disi nënën e tyre.

Në shkollë djali nuk ishte i lehtë, ai kishte një sëmundje të rrallë - disleksi (perceptim i pasaktë i tekstit të shkruar). Sëmundja u transmetua nga nëna, të gjithë fëmijët vuanin nga sëmundja. Në shkollë, performanca e Tomit ishte e ulët, madje ai u transferua në një grup të specializuar, por djali arriti ta përballonte problemin dhe u kthye në klasën e tij të rregullt.

Por kjo nuk është e vetmja gjë që shqetësoi djalin, ai gjithashtu vuajti nga komplekset për shkak të shtatit të tij të shkurtër (tani lartësia e Lundrimit është 170 cm). Prandaj, gjatë viteve të shkollës, Tom bisedoi me djemtë që ishin poshtë tij, në mënyrë që të dukej më i lartë në sfondin e tyre. Në mënyrë që të rritet disa centimetra, djali u përfshi aktivisht në sport dhe arriti sukses të mirë në mundje. Cruz planifikoi të bëhej një atlet profesionist, por për shkak të një dëmtimi në gju, i riu nuk ishte në gjendje të ndërtonte një karrierë sportive.

Cruise ëndërroi të aktronte në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, kur për herë të parë u shfaq në skenë në prodhimin e muzikalit Guys and Dolls. Para kësaj, Tom kishte plane të tjera - ai hyri dhe studioi për një vit në një seminar teologjik, por u tërhoq dhe shkoi në Nju Jork për të ndërtuar një karrierë si aktor. Cruz vendos një qëllim të bëhet i famshëm brenda dhjetë vjetësh.

Filma

Në vitin 1980, aktori i ardhshëm u transferua në New York, dhe gjëja e parë që bëri ishte të shkurtonte emrin e tij, tani ai është vetëm Tom Cruise. Djali merr pjesë në të gjitha llojet e audicioneve dhe testeve në ekran. Një vit pasi mbërriti brenda qytet i madh aktori aspirues i filmit vihet re dhe ftohet të luajë rolin e Billy në filmin "Dashuri e pafund". Pastaj ishin edhe disa fotografi me pjesëmarrjen e tij episodike. Por e para e tij roli kryesor Cruise merr në vitin 1983 në filmin kryesor "Risky Business", ky film fitoi 65 milion dollarë - ishte një sukses i vërtetë për aktorin.

Megjithatë, statusi përfundimtar i një super ylli të Hollivudit ishte fiksuar për Cruise pas filmit "Top Gun". Më vonë, aktori luajti mjaftueshëm projekte të suksesshme "Ngjyra e parave" dhe "Njeriu i shiut". Për pjesëmarrjen e tij në filmin Lindur në Katër Korrik, Cruise vlerësohet me Globin e Artë dhe nominohet për një Oskar.

Tom ka pasur shumë role të suksesshme, por filmi "Mision Impossible" konsiderohet kulmi i karrierës së tij. Vini re se në këtë film, Cruz jo vetëm që luajti rolin kryesor, por gjithashtu veproi si producent i filmit aksion. Gjithashtu një rol i gjallë, i cili i solli aktorit miliona tifozë të rinj, është roli i vampirit Lestat në filmin e famshëm "Intervistë me Vampirin".

Në vitin 1996, aktori mori një Glob tjetër të Artë dhe u nominua për Oskarin e dytë për Aktorin më të Mirë në Jerry Maguire. Katër vjet më vonë, Mission Impossible 2 del në ekranin e madh. Filmi mori jo vetëm shikueshmëri, por edhe sukses financiar, me një total prej 550 milion dollarësh.

Në vitin 2001, Cruz luajti në dramën fantastike Vanilla Sky, për të cilën ai mori çmimin Saturn për aktorin më të mirë. Në vitet pasuese, aktori punoi në filma të tillë të famshëm si "Samurai i Fundit", "Bashkëpunëtori", "Lufta e Botëve", "Operacioni Valkyrie" dhe të tjerë.

Në vitin 2010, u shfaq filmi "Kalorësi i Ditës". Pamja po bëhet shumë e popullarizuar jo vetëm në SHBA, dhe një aktore e famshme ka vepruar si partner i Tom Cruise në këtë film.

Në vitin 2011, Tom luajti në pjesën e tretë "Mission Impossible: Phantom Protocol". Në të ardhmen, regjisorët do t'i ofrojnë atij akoma të marrë pjesë në pjesët e ardhshme të filmit popullor.

Në vitin 2010, me pjesëmarrjen e tij, u shfaq në ekran filmi aksion fantastik "Oblivion". Filmi menjëherë fitoi simpatinë e publikut. Kritikët e vlerësuan lart fotografinë dhe kasta e mrekullueshme paraqiti të tillë të famshëm të Hollivuditsi, Andrea Riceborough dhe.

Në vitin 2014, aktori amerikan i filmit vazhdon të luajë në filma të trillimeve shkencore, të cilat gradualisht po bëhen karta e tij e thirrjes. Publikohet filmi "Edge of the Future", në të cilin aktorja britanike u bë partneri kryesor i Tom Cruise.

Filmi i ri paraqet një lloj lufte të njerëzve për mbijetesë me përfaqësuesit e qytetërimeve të huaja. Ngjarjet zhvillohen në një të ardhme jo shumë të largët, kur një garë e ngjashme me alienët e quajtur Mimics kryen një sulm të pamëshirshëm në Tokë, duke fshirë megacities dhe duke shkatërruar miliona njerëz. Ushtritë e të gjitha shteteve fillojnë të bashkojnë përpjekjet në luftën për ekzistencë në mënyrë që të japin beteja e fundit një luzmë e krijesave të huaja. Me koston e përpjekjeve të pabesueshme, personazhet kryesore arrijnë të kryejnë detyrën dhe të shpëtojnë planetin.

Kritikët vlerësuan shfaqjen e një filmi të tillë artistik, dhe tifozët ishin të kënaqur, duke kërkuar që kineastët të vazhdojnë të punojnë në filmin aksion fantastik.

Shkencologjia

Aktori është një ndjekës i hapur i Kishës së Scientology; gruaja e tij e parë, Mimi Rogers, e prezantoi atë me këtë trend në 1990. Tom merr pjesë aktivisht në programe të ndryshme dhe mbështet fuqimisht përhapjen e Scientology dhe njohjen e shkencës në Evropë. Siç vuri në dukje aktori në një intervistë, mësimet e Hubbard e ndihmuan atë të shërohej plotësisht nga disleksia.

Pas 11 shtatorit 2001, Cruise themeloi dhe sponsorizoi programin e Pastrimit. Falë Tomit, 800 zjarrfikës dhe reagues të urgjencës ishin në gjendje të merrnin trajtim në klinikën Downtown Medical. Për këtë, kreu i Kishës së Scientologjisë, David Miscavige, i dha Cruz Medaljen e Lirisë.

Drejtuesi i Scientology dhe aktori gradualisht filluan të komunikonin më pak për shkak të njohjes së Tomit me një aktore Australiane, babai i së cilës ishte një psikolog. Me siguri ishte ai që ndikoi në pikëpamjet fetare të dhëndrit të tij. Por pas ndarjes, e cila, thonë ata, ndodhi jo pa ndikimin e Scientologists, Cruz vendosi përsëri marrëdhënie miqësore me Mickiewicz. Në vitin 2004, në një intervistë, aktori pranoi se ai është kundër psikiatrisë, duke e konsideruar atë nazist. Sipas mendimit të tij, kjo shkencë duhet të ndalohet.

Tom Cruise tani

Adhuruesit e aktorit mezi presin shfaqjen e tij në filma të rinj. Në vitin 2016, filmi artistik Jack Reacher 2: Never Come Back u prezantua në ekrane. Shumë janë të sigurt se aktori do të vazhdojë të marrë pjesë në xhirimet e filmave aksion-aventurë, si dhe në filmat e zhanrit fantazi. Në veçanti, në ky moment në prodhim me pjesëmarrjen e aktorit, filmi "The Mummy" do të dalë në qershor 2017.

Në shkurt 2017, një video u shfaq në videon që priste YouTube, në të cilën një kornizë e rënies së karakterit të Tom Cruise nga piktura "Vanilla Sky" u fut në filma të tjerë artistikë. Videoja me lëvizjet e aktorit hollivudian në fragmente të ndryshme nga trillimet shkencore tashmë të mirënjohura ka mbledhur mbi 330 mijë shikime. Shumë përdorues menjëherë supozuan se videoja u shfaq për një arsye dhe me siguri në të ardhmen e afërt aktori përsëri do të marrë pjesë në një film aksion fantastik që mund të bëjë një tjetër sensacion.

Tom Cruise nuk refuzoi të merrte pjesë në thriller tashmë të dashur amerikan detektiv Mission Impossible. Premiera e pjesës së gjashtë të filmit është planifikuar për 2018.

Jeta personale

Komuniteti botëror ka qenë gjithmonë i interesuar në jetën personale të një prej aktorëve më të njohur në Hollywood. Vëmendja e vazhdueshme e gazetarëve e ka ndjekur aktorin për dekada. Përfaqësuesit e tabloideve të ndryshme botërore gjithmonë përpiqen të ndjekin çdo lëvizje të yllit të Hollivudit.

Tom Cruise u martua tre herë. Me gruan e tij të parë, aktoren Mimi Rogers, aktori jetoi për tre vjet (që nga viti 1987). Martesa e tyre u konsiderua shembullore, por në fund çifti u nda, gjoja për faktin se Cruz refuzoi të transferohej në Los Angeles. Nuk ka fëmijë nga martesa e parë.

Në vitin 1990, aktori u takua me gruan e tij të dytë, aktoren Nicole Kidman. Çifti u takuan në setin e ditëve të bubullimës. Të dashuruarit u martuan në të njëjtin vit, pas pushimeve të Krishtlindjeve. Çifti Kidman Cruise u konsiderua më i forti, aktorët janë martuar për 11 vjet dhe kanë birësuar dy fëmijë.

Në vitin 1999, të dashuruarit luajtën së bashku në thriller Eyes Wide Open. Kidman dhe Cruz luanin një çift të martuar që nuk mund të merreshin me problemet e tyre. Dy vjet më vonë, çifti më i bukur në Hollywood bëri kërkesë për divorc. Arsyeja zyrtare e ndarjes ishte punësimi i bashkëshortëve. Në divorc, Kidman paditi Cruise për 10 milion dollarë.

Në 2001 Tom fillon një lidhje me një aktore të famshme, ata punuan së bashku në filmin "Vanilla Sky". Të dashuruarit nuk hynë në një martesë të ligjshme, pas tre vjet marrëdhënie, çifti u nda. Supozohet se një nga arsyet ishte xhelozia e Penelopës ndaj ish-gruas së aktorit.

Një vit më vonë, Tom takon gruan e tij të tretë. Romanca e tyre e bukur u diskutua dhe u mbulua nga të gjithë tabloidët. Cruz i propozoi vajzës gjashtë muaj pas lindjes së vajzës së tyre Suri. Propozimi për martesë u zhvillua në Paris. Tom i dha Katit një unazë bukuroshe diamanti. Çifti zyrtarisht shpalli fejesën e tyre në të gjithë Amerikën në shfaqje. Dasma u zhvillua në vitin 2006 në Itali.

Çifti i famshëm janë martuar për gjashtë vjet, dhe në gusht 2012 Holmes dhe Cruise zyrtarisht kërkuan divorc. Por pavarësisht kësaj, Tom nuk do të largohet nga vajza e tij, aktori i do shumë fëmijët dhe ka ëndërruar prej kohësh një familje të madhe. Feja dhe këndvështrimi i lundrimit thuhet se janë bërë edhe një herë shkak i grindjes.

Gazetari amerikan Andrew Morton lëshoi \u200b\u200bnë 2007 një biografi të aktorit, në të cilën ai renditi Cruise si një anëtar të sektit. Për më tepër, ai shkroi se Suri nuk është vajza e Tomit dhe se vajza dyshohet se ishte konceptuar duke përdorur teknologji të veçantë riprodhuese. Natyrisht, aktori e mohoi plotësisht këtë informacion, dhe gjithashtu paditi autorin e biografisë. Të dhënat janë vërtet absurde dhe të pavërteta, vajza është shumë e ngjashme me Cruz, për të qenë të sigurt për këtë, thjesht shikoni foton e tyre të përbashkët.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat