Bashkëshorti i Angela Martinit paralajmëron padi ndaj Rumanisë: Kam frikë se…

Bota e Yjeve

Bashkëshorti i Angela Martinit paralajmëron padi ndaj Rumanisë: Kam frikë se…

Më: 16 shtator 2021 Në ora: 13:28
Angela Martini dhe Dragos Savulescu

Muajin e kaluar u mësua se bashkëshorti miliarder i Angela Martinit, Dragos Savulescu, është lënë i lirë, pasi u verifikua që çështja e tij në Itali ishte mbyllur. Ai u arrestua në Mykonos, pasi autoritetet rumune lëshuan një urdhër arresti ndërkombëtar, duke e akuzuar biznesmenin për përvetësim parash.

Gjatë një interviste që çifti dha për median greke “Protothema”, biznesmeni rumun tregoi se është rikthyer së bashku me ish-Missin në Itali. Ai e konsideroi një veprim të paligjshëm kërkesën e Rumanisë, duke e lidhur atë me kohën e Çausheskut.

Dragos theksoi faktin se do të ngrejë padi kundër Rumanisë, sepse do ta çojë çështjen deri tek Gjykata e të Drejtave të Njeriut.

“Interpoli ka marrë masa të veçanta në rastin tim. Kjo do të thotë që asnjë vend tani nuk mund të urdhërojë arrestimin. Kërkesa rumune u lëshua fillimisht nga Gjykata e Apelit në Bukuresht në vitin 2019 dhe u ekzekutua në Itali në janar 2020. Në thelb, ata u përpoqën të më arrestonin për herë të dytë pa asnjë autorizim pasi urdhri u refuzua nga Gjykata e Apelit të Napolit , Itali.

Përveç kësaj, çështja ime u mor nga autoritetet italiane, një fakt i cili u njoftua zyrtarisht autoriteteve rumune në qershor 2021. Rumania ishte në dijeni të kësaj. Sipas ligjit evropian dhe madje edhe ligjit rumun, shteti i kërkuar (Rumania) humbet të drejtën për të zbatuar urdhrin sapo çështja të transferohet në një shtet tjetër evropian (Itali).

Fakti që Rumania këmbënguli në ekzekutimin e urdhrit të vjetër është në thelb i paligjshëm. Ne jemi të befasuar jo vetëm nga devijimi i Rumanisë nga ligji, por edhe nga fakti se autoritetet rumune refuzuan të njohin vendimin e gjykatave të shteteve të tjera anëtare të BE-së.

Ishte e qartë që në fillim se kjo ‘gjueti shtrigash’ kundër meje kishte motive politike”,- tha biznesmeni rumun.

“Përveç faktit që kam humbur para dhe kohë, kam vuajtur shumë nga sulmet që vijnë nga media, të cilat bazoheshin në lajme të rreme. Unë pësova dëmtime psikologjike, gruaja ime as nuk mund të flinte dhe të hante.

Shëndeti ynë, imazhi ynë, jeta jonë e biznesit u prek. Ne duhet t’i kërkojmë qeverisë rumune të paguajë për këtë dëm serioz dhe mendoj se kemi shumë arsye legjitime për ta pretenduar këtë.

Përveç kësaj, është çështje parimore të mos lejojmë që një regjim të shkatërrojë imazhin dhe jetën tonë. Ne duhet të inkurajojmë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë, pasi ne nuk jemi viktimat e vetme të regjimit, ka shumë të tjerë që po përjetojnë të njëjtën gjë,”- shtoi ai.

Ai shpjegoi se si do t’i fillojë proceset kërkimore, kur tha: “Unë mund të plotësoj një dosje në Konventën për të Drejtat e Njeriut dhe të shkruaj për akuzat e drejtësisë rumune kundër meje.

Gjithçka është aq e qartë, sa kam mbledhur prova të tjera ndër vite. Nuk kam dyshim se drejtësia e vërtetë do të mbizotërojë, ne jemi në Evropë, jo në Rumani. Rumania duhet të bëhet evropiane. Vendi ende jeton në kohën e Çausheskut”.

Martini përshkroi gjithashtu natën e arrestimit në Mykonos: “Unë bërtisja sepse ishin veshur si qytetarë normalë dhe nuk mendoja se ishin punonjës policie. Isha në panik. Nuk dija si të ndihmoja.

Ne u treguam letrat tona italiane në stacionin e policisë, por për shkak se ato ishin të shkruara në italisht dhe anglisht, ata na thanë të kalonim natën në polici. Ne do të qëndronim në Mykonos nga 3 deri më 18 gusht, por nuk mund të ktheheshim në shtëpi deri javën e kaluar, kur kërkesa për ekstradim u refuzua”.

Duke folur për arsyen që Rumania kërkon të ekstradojë bashkëshortin e ish-modeles seksi, Dragos tha: “Ne po flasim për një çështje civile që u shndërrua në mënyrë abuzive në një krim nga prokurorët rumunë për arsye të forta politike, për shkak të një kryetari të mirënjohur i cili është i përfshirë në këtë çështje. I ashtuquajturi krim ndodhi 19 vjet më parë.

Në vitin 2002, kur isha 28 vjeç. Akuza ishte për bashkëpunim në shpërdorimin e pushtetit, jo për pastrim parash ose krime të tjera. Ishte një rast risigurimi për parcelat e tokës që ishin vjedhur nga regjimi komunist rumun në të kaluarën.

Kam fituar ligjërisht disa prona të paluajtshme, por ata e konsideruan atë të paligjshme dhe dënuan 36 persona për shkak të saj. Kjo çështje duhet të trajtohet në një çështje civile, jo në një çështje penale. Fatkeqësisht, pavarësisht nga arsyet politike prapa çështjes, ka aspekte negative të sistemit ligjor të Rumanisë”.

Por a ekziston mundësia që Dragos të rikthehet në Rumani?

“Nëse Rumania zbaton drejtësinë e vërtetë dhe mbështetet në ligjin evropian, unë do të jem në gjendje të kthehem pa asnjë problem. Në fakt, kam frikë se autoritetet rumune do të më vënë në shënjestër.

Duke pasur parasysh rrethanat, nëse kthehem ata mund të shpikin një rast tjetër dhe të vazhdojnë në një arrestim tjetër të paligjshëm. Fatkeqësisht, kjo ka ndodhur me shumë njerëz të tjerë. Dhe pastaj, nuk ka rrugëdalje. Në këto rrethana, nuk do ta konsideroj kthimin në Rumani. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë”.

Në lidhje me fotot e postuara nga pushimet në Mykonos, Angela tha: “Shtypi rumun tha se ne po përpiqeshim të fshiheshim gjatë qëndrimit në Mykonos dhe se u përpoqëm të iknim. Edhe nëse ndodh diçka e tillë, ne nuk jemi aq të çmendur sa ta postojmë në Instagram dhe të çojmë autoritetet drejt nesh që të arrestohemi. Ky është një lajm i pavërtetë, vërtet qesharak, i cili na lë pa fjalë.

E vërteta është kjo: Ne arritëm në Mykonos në fillim të gushtit, ligjërisht, me aeroplan. Ne nuk u fshehëm, nuk kishim arsye për ta bërë këtë, ne jemi njerëz përgjegjës, kështu që kurrë nuk do ta vendosnim veten në një pozitë kaq qesharake.

Unë postova fotografi në Instagram pa asnjë problem, ashtu si ngarkimi i fotografive nga udhëtimet në Francë dhe Zvicër. Arsyeja pse burri im u arrestua nuk ishte sepse u zbulua vendndodhja jonë.

Autoritetet rumune abuzuan me Dragos pasi i bënë presion autoriteteve greke për ta arrestuar atë. U vërtetua me vendimin e Gjykatës së Apelit Egje, e cila hodhi poshtë kërkesën për ekstradim dhe na lejoi të ktheheshim në Itali, se autoritetet rumune kishin një pengesë ligjore.”

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat