Kush ishte kinematografja premtuese e Hollywoodit, që ngeli e vrarë aksidentalisht nga aktori Alec Baldwin

Bota e Yjeve

Kush ishte kinematografja premtuese e Hollywoodit, që ngeli e vrarë aksidentalisht nga aktori Alec Baldwin

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 13:12
Halyna Hutchins me familjen e saj

Dielli duke rrëzuar, teksa drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins i buzëqesh kamerës ndërsa xhiron veten duke hipur në shkretëtirën e New Mexico me kalë.

Ky ishte postimi i fundit në Instagram i shpërndarë nga nëna e martuar, që kishte një fëmijë përpara se ajo të qëllohej aksidentalisht me armë zjarri dhe të vritej nga aktori Alec Baldwin dje, kur ai qëlloi me një armë gjatë xhirimit të një skene për filmin e ardhshë, “Rust”.

E lindur në Ukrainë dhe e rritur në një bazë ushtarake sovjetike “e rrethuar nga nëndetëset”, Halyna, 42 vjeçe, kishte kaluar kohë në Evropë duke punuar në dokumentarë britanikë para se të transferohej në Los Angeles, ku kishte krijuar karrierën e saj – dhe krijoi një familje.

E kujtuar nga miqtë si një ‘shpirt i sjellshëm’ dhe ‘i dashur’, Halyna jetonte në Venice Beach, Kaliforni, me burrin e saj Matthew, një avokat dhe djalin e tyre Andros, të cilin ajo e quante me dashuri ‘burri i saj i vogël’.

“Ajo e donte atë shumë dhe i pëlqente ta shikonte atë duke u bërë djali i pashëm që është sot”, shkroi një mik. “Unë e di se ajo po kujdeset për të dhe Matt në këtë kohë tmerrësisht të frikshme”, shkroi tutje ajo.

Ajo ishte gjithashtu jashtëzakonisht e respektuar për punën e saj si drejtoreshë e fotografisë dhe ishte cilësuar si një ‘yll në rritje’ nga bashkëmoshatarët e saj. Pas qëndrimeve si gazetare investigative dhe fotografe e modës, karriera e Haylna-s po bëhej nga forca në fuqi kur jeta e saj u ndërpre në mënyrë kaq tragjike.

Dedikime për gjithashtu kanë ardhur nga kolegët, me aktorë, regjisorë dhe njerëz të brendshëm të Hollywoodit të cilët në rrjetet sociale e cilësuan atë si “talente e jashtëzakonshme” dhe “e përkushtuar ndaj artit të saj”.

Regjisori, shoku dhe ish-kolegu Adam Mortimer u shpreh sot në emisionin Good Morning Britain: “Ajo ishte dikush që ishte e përkushtuar absolutisht ndaj artit dhe integritetit. Ajo ishte ukrainase dhe kishte këtë ndjeshmëri të jashtëzakonshme të artit evropian, kështu që sa më shumë gjëra në grupin tonë që do të bëheshin sfiduese ose të vështira, aq më shumë do të donte të kuptonte se si t’i kapërcejë kufizimet dhe ta kthejë atë në art”.

“Kur e takova, e dija që pas rreth pesë minutash bisedë me të, ajo do të ishte një partnere e jashtëzakonshme për të punuar… Mund të them tashmë se ajo do të bëhej një gjeni dhe ishte kaq e përkushtuar për të bërë gjithçka për të bërë një film”, tha Adam.

E lindur në Ukrainë në vitin 1979, Halyna ishte vajzë e prindërve ushtarakë dhe u rrit në një bazë sovjetike ‘në rrethin Arktik’. Duke kujtuar se si ishte, ajo tha se ata ishin ‘të rrethuar nga forca ushtarake dhe nëndetëse bërthamore’.

Image
Halyna Hutchins
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat