Olivia Munn mposht kancerin: Histeriektomia e plotë dhe lufta për familjen

Bota e Yjeve

Olivia Munn mposht kancerin: Histeriektomia e plotë dhe lufta për familjen

Më: 13 maj 2024 Në ora: 09:26
Olivia Munn

Kjo do të shënonte operacionin e pestë të aktresës në udhëtimin e saj me kancer, pasi më parë i ishte nënshtruar një mastektomie të dyfishtë të plotë, një disekcion të nyjeve limfatike, një operacion rindërtues dhe një vonesë të thithkave.

Duke folur për "Vogue" në një profil të botuar të dielën, ajo tha, “Tani kam bërë një ooforektomi dhe histeriektomi. Ia hoqa mitrën, tubat fallopiane dhe vezoret.”

Ajo e quajti vendimin ndryshues të jetës “më të mirin” për të, pasi mjeku i saj sugjeroi ndalimin e prodhimit të estrogjenit — të cilin kanceri luminal B i gjirit e ushqen dhe rritet në të — nga trupi i saj për të parandaluar rikthimin e kancerit.

“Ishte një vendim i madh për t'u marrë, por ishte vendimi më i mirë për mua sepse duhej të isha pranë familjes sime,” i tha 43-vjeçarja mediave.

“Kisha miq që përpiqeshin të më ngushëllonin duke thënë, ‘Malcolm nuk do ta kujtojë këtë. Mos u shqetëso.’ Por unë vazhdoja të mendoja për veten, ‘Unë do ta kujtoj këtë, që i humba të gjitha këto gjëra.’ Është fëmijëria e tij, por është nënësia ime, dhe nuk dua të humbas asnjë nga këto pjesë nëse nuk është e nevojshme.”

Image

Kjo do të shënonte operacionin e pestë të aktresës në udhëtimin e saj me kancer, pasi më parë i ishte nënshtruar një mastektomie të dyfishtë të plotë, një disekcion të nyjeve limfatike, një operacion rindërtues dhe një vonesë të thithkave.

Para histeriektomisë së saj, nëna e një fëmije — e cila mirëpriti djalin Malcolm me John Mulaney në nëntor 2021 — më parë merrte Lupron për të shtypur estrogjenin në trupin e saj.

Megjithatë, efektet anësore të ilaçit e mbajtën të shtrirë në shtrat, ndërsa ajo shpjegoi, “Ishte një lodhje paralizuese e nivelit të ardhshëm.”

Ajo vazhdoi, “Zgjohesha në mëngjes dhe pothuajse menjëherë kisha nevojë të rikthehesha në shtrat. Nëse e pyesje Malcolm, ‘Ku punon babi?’ Ai do të vraponte drejt tavolinës së tij, dhe nëse e pyesje, ‘Ku punon mami?’ Ai do të tregonte shtratin tim. Ishte kaq e ëmbël. Por në të njëjtën kohë, më thyente zemrën sepse kjo është imazhi im për të.”

Image

Në intervistë, Munn gjithashtu zbuloi se kishte ngrirë vezët e saj për herë të tretë. Ajo e kishte bërë këtë më parë kur ishte 33 dhe 39 vjeç.

“Pas diagnozës sime, vendosëm të provonim një raund tjetër të mbledhjes së vezëve dhe shpresonim që ishte një muaj i mirë,” tha ajo.

“John dhe unë e diskutuam shumë dhe ndjejmë se nuk kemi mbaruar me rritjen e familjes sonë, por nuk e dinim nëse do të duhej të bëja kimioterapi ose radioterapi.”

Në mars, Munn njoftoi se kishte qenë e diagnostikuar me kancer të gjirit dhe kishte kaluar nëpër një mastektomi të dyfishtë. Pavarësisht se testet për gjenin BRCA dhanë rezultat negativ dhe kishte një mamografi të qartë atëherë, mjeku i saj llogariti Pikëzimin e saj të Vlerësimit të Rrezikut të Kancerit të Gjirit, i cili ishte 37 për qind.

Image

Pas një RMN-je, ajo u diagnostikua me kancer luminal B në të dy gjinjtë, i cili është një “kancer agresiv dhe i shpejtë”.

Gjatë udhëtimit të saj, Munn ka qenë e hapur për mirënjohjen e saj ndaj familjes, miqve dhe Mulaney, 41 vjeç.

Çifti është bashkë prej tre vitesh, duke bërë debutimin e tyre në tapetin e kuq në janar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat