Chelsea turpëron Juventusin, Barcelona zhgënjen! Dramë në Bernë  

Futboll

Chelsea turpëron Juventusin, Barcelona zhgënjen! Dramë në Bernë  

Nga: Kemajl Goca Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 21:31
Chelsea

(E plotësuar) –  Kampioni në fuqi i Evropës, Chelsea, turpëron me rezultat 4:0 Juventusin, në ndeshjen e xhiros së parafundit (të pestë) të Champions League në futboll.

Chelsea shënon fitore e 4 nga pesë ndeshje, ka vetëm një humbje, ka shënuar 10 gola e pësuar vetëm 1, duke kryesuar renditjen me 12 pikë në Grupin H; sa ka edhe Juventusi në pozitën e dytë, dy skuadra që veç e kanë të siguruar kualifikimin në të tetën e finales.

Në minutën e 25-të, Trevoh Chalobah shënon për Chelsean. Tre minuta më vonë (28’), fat për Chelsean. Thiago Silva shpëton Chelsean, hoqi topin nga vija fatale, ia mohon golin Moratas.

Image

Chelsea

Në pjesën e dytë, të kaltrit shënuan edhe tri herë përmes Reece James (56’), Hudson-Odoi (58’) e Werner (90+5’).

Barcelona zhgënjen si vendas, ndahet baras 0:0 me Benfica-n. 

Image

Barcelona - Benfica

Barcelona zë vendin e dytë me 7 pikë e Benfica të tretin me 5 sosh në kuadër të Grupit E. 

Dramë në Bernë të Zvicrës. Young Boys barazon me rezultat 3:3 me Atalantën.  

Berat Gjimshiti u aktivizua në minutën e 71-të për Atalantën, të cilës i rrëshqiti fitorja në finish, barazuan 3:3.

Skuadra italiane ishte në epërsi me 1:2 deri në minutën e 80-të, por pësuan dy gola në finish, megjithatë barazuan në fund 3:3. 

Image

Young Boys - Atalanta

Për Atalantën shënuan Zapata (10'), Palomino (51'), Mueril (88’)dhe për Young Boysin Siebatcheu (39'), Sierro (80') e Gefti (84').

Grupi E
Barcelona – Benfica 0:0 (0:0)
Dynamo (K) –Bayerni 1:2 (0:2)

Tabela
1.Bayern    5    5    0    0    19:3
2. Barcelona    5    2    1    2    2:6    7
3. Benfica    5    1    2    2    5:9    5
4. Dyn. Kyiv    5    0    1    4    1:9    1

Grupi F
Villareal - Manchester Utd 0:2 (0:0)
Young Boys – Atalanta 3:3 (1:1)

Tabela
1. Manchester Utd    5    3    1    1    10:7    10
2. Villarreal    5    2    1    2    9:7    7
2. Atalanta    5    1    3    1    10:10 6
4. Young Boys    5    1    1    3    6:11    4

Grupi G
Sevilla – Wolfsburgu 2:0 (1:0)
Lille – Salzburg 1:0 (1:0)

Tabela
1. Lille    5    2    2    1    4:3    8
2. Salzburg    5    2    1    2    7:6    7
3. Sevilla    5    1    3    1    5:4    6
4. Wolfsburg    5    1    2    2    4:7    5

Grupi H
Chelsea – Juventus 4:0 (1:0)
Malmo – Zeniti 1:1 (1:0)

Tabela
1. Chelsea    5    4    0    1    10:1    12
2. Juventus    5    4    0    1    9:6    12
3. Zenit    5    1    1    3    7:7    4
4. Malmo FF    5    0    1    4    1:13    1

////////////////////////////////////////////////

84' Nuk ka gol ende në Barcelonë.

Grupi E
Barcelona - Benfica 0:0
Dynamo (K) –Bayerni 1:2 (0:2)

Grupi F
Villareal - Manchester Utd 0:2 (0:0)
Young Boys - Atalanta 2:2

Grupi G
Sevilla - Wolfsburgu 1:0
Lille - Salzburg 1:0

Grupi H
Chelsea - Juventus 3:0
Malmo - Zeniti 1:0

79' Benfica është shumë barazimit në Camp Nou.

75' Chelsea drejt fitores.

69' Benfica po i reziston Barcelonës.

63' Juventusi po pëson fiasko.

58' Kampioni i Evropës, Cheklsea, avancon me 3:0 ndaj Juventusit. Hudson-Odoi  shënon për 3:0.

56' Reece James dyfishon epërsinë e Chelseat ndaj Juventusit. 

55' Barcelona po lufton por ende nuk po e gjen golin.

52' ndeshje e luftuar mes Chelseas e Juventusit.

48' Barcelona e do golin me ngulm.

Përfundojnë pjesët e para. 

Në 45 minutat e parë, Barcelona dominoi por nuk shënoi (0:0) në portën e Benfica-s.

Chelsea është në epërsi mw 1:0 ndaj Juventusit.

43' Ndeshjet po shkojnë drejt fundit të pjesës së parë.

39' Jordan Siebatcheu shënon për Young Boys, barazon rezultatin 1:1 me Atalantën.  

38' Juventusi kërkon barazimin.

35' Barcelona po has në telashe.

31' Ndeshje interesante.

25' Trevoh Chalobah shënon për Chelsean. Chelsea - Juventusi 1:0.24' Chelsea - Juventus, ende nuk ka gola.

19' Ndeshjet me rivalitet.

17' Barcelona - Benfica e Cheksea - Juventus, nuk ka gola.

13' Sevilla avancon me golin e  Joan Jordan, i cili shënoi në minutën e 13-të. Sevilla - Wolfsburg 1:0.

12' Barcelona ende nuk ka shënuar.

10' Atalanta avancon me 0:1 ndaj Young Boysit. Autor i golit është Duvan Zapata.  

8' Barcelona kërkon sa më shpejt golin e epërsisë.

5' Secila ndeshje ka rivalitetin e vet.

2' Nuk ka gola në asnjë ndeshje.

Fillojnë ndeshjet.

Barcelona kërkon fitore me çdo kusht ndaj Benfica-s sepse çdo rezultate tjetër e rrezikon. 
Barcelona është në vend të dytë me 6 pikë dhe ka dy më shumë se Benfica në Grupin E.

Sfidë e nxehtë është edhe mes Chelseas e Juventusit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat