FC Prishtina pëson humbje nga skuadra polake

Futboll

FC Prishtina pëson humbje nga skuadra polake

Më: 27 janar 2022 Në ora: 19:45
FC Prishtina pëson humbje nga skuadra polake

FC Prishtina ka pësuar humbje nga skuadra polake Gornik e Polonisë, me rezultat 2:1, në ndeshjen e tretë miqësore të zhvilluar në Antalia të Turqisë, në kuadër të fazës përgatitore. 

Trajneri Abdulah Ibrakoviq në këtë sfidë kryesisht inkuadroi në lojë futbollistë të rinj në moshë, të cilët nuk e patën rastin edhe aq shumë të paraqiten në dy ndeshjet e para ndaj Chernomoresti Odesas të Ukrainës dhe Atyraut nga Kazakistani. 

Me futbollistë të rinj u paraqit edhe Gornik. 

Polakët që në minutën e parë kaluan në avantazh (0:1) me një gol të realizuar nga Michal Mak. 
Ndeshjen në vijim e dominuan prishtinasit, të cilët organizuan aksione të shumta, mirëpo topi assesi të futej në portë. 
Pjesa e dytë filloi e qetë, teksa polakët në minutën e 56-të edhe një herë realizuan, kësaj radhe nga një penallti qesharake e akorduar nga gjyqtari. 

I saktë nga 11 metra ishte sërish Michal Mak, i cili realizoi në portën e Eglant Haxhos. 

Pas shumë rasteve të humbura, Prishtina e gjeti golin në minutën e 85-të nëpërmjet Agim Zekës, i cili pas një depërtimi të

bukur nga e djathta, realizoi gol të bukur nga distanca rreth 20 metra për rezultatin përfundimtar, Prishtina - Gronik (1:2). 
Prishtina ndeshjen e radhës miqësore e zhvillon më 29 janar ndaj Alanya Vladikavkazut të Rusisë.

Prishtina: Halimi, Ismaili, Karabeci, Cenaj, Mone, A. Shabani, Tolaj, Mankenda, Zeka, Zhuri, Sulley.
Në pjesën e dytë luajtën:  Prapashtica, Berisha, R. Shabani. Haxho. 𝑻𝒓𝒂𝒋𝒏𝒆𝒓: Abdulah Ibrakoviq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat