Ljuljanoviq trim i ndeshjes, Ballkani futet në histori!

Nga: Kemajl Goca Më: 11 gusht 2022 Në ora: 22:54

Ballkani i Therandës, futet në histori, skuadra e parë nga Kosova, që  arrin në play-off të Conference League në futboll.

Kampioni i Kosovës triumfon me penallti me rezultat 4:3 dhe e ka eliminuar Klaksvik-un vendas.

Ndeshja e në kohën e rregullt përfundoi me rezultat 2:1 për skuadrën nga Ishujt Faroe, pasi që ndeshjen e parë e humbën me 3:2 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, sfidë që shkoi në vazhdime dy herë 15 minuta ku nuk pati ndryshim rezultati dhe penalltitë e përcaktuan fituesin.

Ballkani i kryetrajnerit Ilir Daja kurrë më afër fazës së grupeve, edhe dy ndeshje e ndajnë nga kjo rrugë.

Në minutën e 46-të, Mikkelsen shënon nga rreth 13-14 metra pas një harkimit përtokë nga ana e Frederiksberg nga rivënia e këndit.

Futbollisti Ermal Krasniqi në minutën e 83-të ka shënuar nga rreth 17-18 metra në këndin e djathtë të poshtëm, 1:1.

Kur të gjithë menduan se Ballkani siguroi biletën për më tej, pësuan një gol në mënyrë naive!

Da Silva në minutën e 89-të shfrytëzoi një huti të therandasve, shënoi për 2:1 dhe dërgon takimin në vazhdime dy herë nga 15 minuta.

Duhet theksuar se në pjesën e dytë, vendasit qëlluan edhe traversën e Ballkanit.

Penalltitë, për Klaksvik shënuan Bjartalid, Poulsen, Andreasen; dështuan Holvad, Danielsen dhe për Ballkanin realizuan Thaçi, Dellova, Gripshi e Emërllahu; dështoi Zyba.

Holvad e Danielsen dështuan nga penalltitë, gjuajtjet e të cilëve i priti trimi i ndeshjes, portieri Damir Ljuljanoviq.

Ballkani tani do të ndeshet me Shkupin, ku luftohet për një vend në fazën e grupeve.