Tifozët e Anglisë “shkarkojnë” Southgaten

Futboll

Tifozët e Anglisë “shkarkojnë” Southgaten

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 19:06
Tifozët e Anglisë “shkarkojnë” Southgaten

Tifozë të Anglisë kanë bërë thirrje që ish-trajneri i Chelsea-t, Thomas Tuchel, të zëvendësojë Gareth Southgate si trajner i ekipit kombëtar.

Seria pa fitore e Tre Luanëve u zgjerua në pesë ndeshje të premten mbrëma, pasi ata u mundën 1-0 nga Italia në Milano.

Southgate është trajneri më i suksesshëm i Anglisë që nga Sir Alf Ramsey, duke e udhëhequr ekipin në gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2018 dhe finalen e Euro 2020.

Megjithatë, disa nga mbështetësit e Tre Luanëve mbeten skeptikë nga aftësia e tij për të udhëhequr Anglinë drejt triumfit në Katar. Dhe humbja ndaj Italisë ishte pika e fundit për disa tifozë, me ish-trajnerin e Chelsea, Tuchel, që është përmendur si zëvendësuesi i përsosur.

Një tifoz shkroi në Twitter: “Shkarkoni Southgate. Punësoni Tuchel. Anglia bëhet e mirë. E thjeshtë”. Një tjetër shtoi: “Hiqni qafe Southgate. Merrni Tuchel për Kupën e Botës. Kush thotë jo?”. Ndërsa një i tretë tha: “Vështirë të mbështes Anglinë me Southgate në krye. Merrni Tuchel”.

Dhe një tjetër vazhdoi: “Pashë që shumë njerëz përmendin Tuchel-in si një rregullim afatshkurtër me të cilin do të isha i kënaqur, megjithatë, FA duket se mendon se ‘Anglishtja është më e mirë’ në ditët e sotme, gjë që padyshim nuk është kështu.

Tuchel ka një ecuri shumë të mirë kupa, duke fituar Champions League me Chelsea-n dhe gjithashtu duke e çuar Paris Saint-Germain në finale.

Ai gjithashtu arriti në finalen e Carabao Cup dhe finalen e FA Cup dy herë me Chelsea-n. Por pavarësisht thirrjeve për Tuchel, pasuesi i tij te skuadra londineze, Graham Potter, mbetet favoriti për të zëvendësuar Southgate për kompanitë e basteve.

Trajneri anglez është aktualisht trajneri më i vlerësuar në vend përpara trajnerit të Newcastle, Eddie Howe dhe Steve Cooper të Nottingham Forest. Ish-trajneri i Tottenham dhe PSG, Mauricio Pochettino është gjithashtu pjesë e kandidatëve".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat