Van Dijk tregoi mbrojtësin që luan më mirë se ai në të njëjtën moshë

Futboll

Van Dijk tregoi mbrojtësin që luan më mirë se ai në të njëjtën moshë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 19:41
Van Dijk tregoi mbrojtësin që luan më mirë se ai në të njëjtën moshë

Virgil van Dijk vlerësoi yllin e ri të Ajax-it, Jurrien Timber, i cili i bëri përshtypje botës sezonin e kaluar. Erik ten Hag donte të joshte Timberin në Premier League, por transferimi nuk u realizua.

Van Dijk vë në dukje përparimin e bashkatdhetarit të tij dhe nuk mund të gjejë fjalë të tjera përveç lavdërimit:

“Në moshën e tij, unë nuk arrita aq larg sa ai tani.

Nuk do të marr fjalë të tjera, përveç lavdërimit. Ai është një lojtar i madh dhe një profesionist i vërtetë. Unë shoh shumë potencial. Shpresoj se ai mund të zhvillohet më tej. Atëherë mendoj se gjithçka do të jetë në rregull.”

Timber ka shumë punë për të bërë për të hyrë në ekipin e parë të Holandës për Kupën e Botës. Jurrien është i mirë, por skuadra e Louis van Gaal mund të ketë zgjedhjen më të mirë të qendërmbrojtësve: Matthijs de Ligt, Stefan de Vrij, Nathan Acke dhe, natyrisht, Van Dijk, shkruan abcnews.al.

“Të gjithë e dinë rolin e tyre për momentin.

Trajneri i Kombëtares e ka shumë të qartë këtë. Të gjithë ndihen përgjegjës, pavarësisht nëse luani apo jo.

Sigurisht, kur nuk je në skuadër, kjo nuk është e lehtë për t’u përballur, por ai duhet të dijë që në çdo moment mund të na vijë në ndihmë”, tha Virgil.

Në Botërorin e ardhshëm, Holanda është në Grupin A, së bashku me Katarin, Ekuadorin dhe Senegalin.

Në xhiron e fundit të Ligës së Kombeve të UEFA-s, skuadra e Van Gaal ka mundur të mërkurën Poloninë (2:0). Ata do të luajnë ndeshjen e radhës kundër Belgjikës të dielën në mbrëmje..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat