Vinë reagimet e Real Madrid dhe Atletico pas sulmit ndaj Vinicius Jr “mbi urë”

Futboll

Vinë reagimet e Real Madrid dhe Atletico pas sulmit ndaj Vinicius Jr “mbi urë”

Më: 26 janar 2023 Në ora: 19:17
Vinicius

Real Madridi, pas gjestit të disa ultrasve të Atleticos që varën një kukull të veshur me fanellën e Vinicius nga një urë pranë qendrës sportive Blancos, lëshoi ​​këtë deklaratë për shtyp:

“Real Madrid dëshiron të falënderojë mbështetjen dhe shprehjet e dashurisë që ka marrë pas fatkeqit dhe aktit te neveritshëm te racizmit, ksenofobiesedhe urrejtjes ndaj lojtarit tonë Vinicius.

Ne shprehim dënimin tonë më të ashpër për ngjarjet që cenojnë të drejtat dhe dinjitetin themelor të njerëzve dhe që nuk kanë të bëjnë fare me vlerat që përfaqësojnë futbolli dhe sporti.

Këto sulme, si p.sh. ato që po vuan lojtari ynë, ose që mund të vuajë ndonjë sportist, nuk kanë vend në një shoqëri si kjo e jona. Real Madrid ka besim se do të sqarohen përgjegjësitë e atyre që kanë marrë pjesë në një akt kaq të neveritshëm”.

Edhe Atletico Madrid ka denuar kete gjest:

“Duke pasur parasysh imazhin që u shfaq sot në media të ndryshme në të cilat u lëshua një mesazh urrejtjeje në orët para ndeshjes kundër Realit, Atletico komunikon që gjëra të tilla janë absolutisht të neveritshme dhe të papranueshme dhe e turpërojnë shoqërinë. Dënimi ynë për çdo akt që cenon dinjitetin e njerëzve apo institucioneve është absolut.

Se rivaliteti mes dy klubeve është maksimal, por edhe respekti.

Asnjë individ, cilido qoftë qëllimi apo ngjyra e tij, nuk mund ta njollosë këtë bashkëjetesë. \

Është përgjegjësi e të gjithëve për ta shmangur këtë.

Se nuk e njohim autorin apo autorët e këtij akti të neveritshëm, por anonimiteti i tyre nuk i shmanget përgjegjësisë së tyre. Shpresojmë që autoritetet do të jenë në gjendje të sqarojnë atë që ka ndodhur dhe se drejtësia do të ndihmojë në ndalimin e kësaj lloj sjelljeje”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat