​Krizë te Italia? Pellegrini: Atmosfera nuk është e njëjtë si pas ndeshjes me Shqipërinë

Futboll

​Krizë te Italia? Pellegrini: Atmosfera nuk është e njëjtë si pas ndeshjes me Shqipërinë

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 17:56
Lorenzo Pellegrini

Lorenzo Pellegrini siguron që Italia është ‘200 për qind’ prapa trajnerit Luciano Spalletti për të shkuar në përballjen me Kroacinë në Euro 2024, ku duhet të luajnë ‘me kokë e zemër’.

Ndeshja zhvillohet këtë të diele (23 qershor) me fillim nga ora 21:00 dhe i takon Grupit B të Euro 2024.

Një pikë do t'i mjaftonte Italisë për të kaluar në vendin e dytë pas Spanjës pas humbjes 1:0 ndaj La Roja, pasi fituan ndeshjen e parë 2:1 në një rikthim kundër Shqipërisë.

“Natyrisht, atmosfera nuk është e njëjtë si pas ndeshjes së Shqipërisë”, ka rrëfyer Pellegrini për UEFA.com.

“Spanja luajti mirë, por ne gjithashtu nuk performuam në standardet e Italisë. Ishte një ndeshje e vështirë, por mund të na mësojë gjëra të rëndësishme në vazhdim. Objektivi ynë është të kalojmë grupin dhe do të japim gjithçka për ta arritur këtë. Ne mësuam shumë nga ndeshja e Spanjës, sepse Spalletti dëshiron të dominojë ndeshjet dhe ky është edhe synimi ynë. Natyrisht, nuk funksionoi kundër Spanjës, por ne do të përpiqemi të fokusohemi në çdo detaj për t'u bërë ajo që duam të jemi", tha më tej Pellegrini.

Italia është kampione në fuqi e Evropës pasi fitoi titullin EURO 2020, por që atëherë nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës 2022 dhe ndryshoi në mënyrë thelbësore trajnerin nga Roberto Mancini në Spalletti në shtator të vitit 2023.

“Ne e dimë se shumë ka ndryshuar dhe ka ekipe shumë të forta në turne, por ne po vijmë këtu për të dhënë gjithçka. Ne jemi një skuadër e mirë, jemi 200 për qind prapa trajnerit dhe gjithçkaje që ai kërkon. Ne duam t'i bëjmë fansat tanë krenarë”, tha Pellegrini.

Mesfushori i Romës Pellegrini u detyrua të humbasë turneun EURO 2020 për shkak të lëndimit, kështu që ai është më i vendosur se të tjerët për të lënë gjurmën e tij këtë herë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat