Gjatë këtij viti në Kuvendin e Kosovës ka pasur shkurtime buxhetore në krahasim me vitin e kaluar

Kosova

Gjatë këtij viti në Kuvendin e Kosovës ka pasur shkurtime buxhetore në krahasim me vitin e kaluar

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 11:30
Komisioni për Buxhet dhe Financa

Kuvendi i Kosovës për gjashtë muajt e parë të vitit 2022 ka shpenzuar 3.6 milionë euro. Pjesa më e madhe e tyre, rreth 3.1 milionë janë për paga dhe mëditje.

Sekretari i Kuvendit të Kosovës, Ismet Krasniqi, gjatë raportimit në Komisionin për Buxhet dhe Financa, tha se gjatë këtij viti ka pasur shkurtime buxhetore në krahasim me vitin e kaluar.

Madje, një pjesë e madhe e kursimit u tha se është për shkak të vendimit për kufizim të karburanteve për deputetë.

Anëtarët e Komisionit kërkuan sqarime nga sekretari Krasniqi edhe për mungesën e investimeve kapitale dhe votimit elektronik në sallën plenare. I njëjti tha se vonesa e rregullimit të votimit elektronik ka qenë për shkak se kanë qenë në pritje të një donacioni, mirëpo tashmë kanë marrë njoftim se i njëjti nuk mund të ndodh.

Ai tha se kanë hapur procedurat, mirëpo shpenzimi është i madh, rreth gjysmë milioni euro, andaj edhe mund të bartet në planifikimin buxhetor për vitin e ardhshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat