Zaev: Qendra e gjuhës maqedonase në Greqi fryt i marrëveshjes së Prespës

Maqedonia

Zaev: Qendra e gjuhës maqedonase në Greqi fryt i marrëveshjes së Prespës

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 12:25
Zoran Zaev

Ish-kryeministri Zoran Zaev ka reaguar pozitivisht sot pas lajmit për regjistrimin zyrtar të Qendrës së Gjuhës Maqedonase në Greqi.

Lajmi u transmetua si një akt de fakto që përfaqëson njohjen e popullatës maqedonishtfolëse në Greqi, siç ishte njoftuar më parë nga qendra.

“Këtu janë të frytshëm nga Prespa, sjellin gëzim për të gjithë ata që flasin gjuhën maqedonase, për të gjithë maqedonasit.

I përgëzoj themeluesit e Qendrës së Gjuhës Maqedonase në Greqi dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë që mezi presin këtë akt të bukur, i cili është veçanërisht i rëndësishëm si dëshmi e marrëdhënieve të ngushta mes dy vendeve.

Falënderoj edhe ish-kryeministrin edhe atë aktual, Tsipras dhe Mitsotakis për fjalët dhe përkushtimin e tyre në ndërtimin e miqësisë së sinqertë dhe fqinjësisë së mirë”, ka shkruar Zaev në Facebook.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat