Awoniyi dhe 94 milionë eurot e investuara nga Nottingham Forest!

Futboll

Awoniyi dhe 94 milionë eurot e investuara nga Nottingham Forest!

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 18:38
Awoniyi dhe 94 milionë eurot e investuara nga Nottingham Forest!

Pritej debutimi i klubit legjendar dhe historik britanik ne shtepi ne Premier dhe nuk eshte zhgenjyer askush pasi sot pasdite Nottingham Forest, legjenda e Robin Hud dhe shume histori te tjera, ka mundur West Ham 1-0.

Pritshmëri të mëdha për sulmuesin nigerian, Awoniyi, i cili sezonin e kaluar shënoi 15 gola të Bundesligës për Union Berlin. Dhe si te mos mungonte, pikerisht goli i tij ka vendosur sfiden nen syte e nje publiku te madh qe priste rikthimin ne Premier League prej 23 vitesh.

Dhe po flasim per nje klub qe ka fituar dy Kupa Kampionesh në 1979 dhe 1980 me Brian Clough në stol dhe Garry Birtles në sulm. West Ham shperdoron te pamunduren dhe as aktivizimi i Scammacca nuk ndryshon asgje.

Antony humbet  rastin per 1-1, ndersa eshhte portieri i Forest, Dean Hendeson ai qe pret penalltine vendimtare ndaj Declan Rice nen syte e Southgate, duke i dhene keshtu 3 piket skuadres bardhekuqe…

Evangelos Marinakis është pronari grek i Nottingham Forest, i cili është rikthyer në Premier League pas 23 vitesh. Ai është një sipërmarrës në sektorin e transportit detar. Me partnerin e tij Sokratis Kominakis ai ka rikthyer prestigjin dhe stabilitetin ekonomik në një nga pesë klubet angleze – me Manchester United, Liverpool, Chelsea dhe Aston Villa – që kanë fituar Kupën Evropiane.

Nottingham Forest dominoi skenën duke mposhtur Malmö-n në finale në 1979 dhe Hamburgun e Keegan-it në 1980. Një ekip që ishte në modë për skemat e tij dhe futbollin e tij me shpejtësi të lartë: trajneri ishte Brian Clough, Peter luajti në portën Shilton, qendërsulmuesi ishte Garry Birtles.

Marinakis është një nga shtatëmbëdhjetë pronarët e huaj që qeverisin Premier. Vetëm tre lojtarë anglezë: Levy (Tottenham), Benham (Brentford, i cili pati kënaqësinë të mposhti Manchester United 4-0) dhe Bloom (Brighton). Gjatë merkatos së transfertave ai shpenzoi 94.75 milionë euro: 20.5 u investuan për Taiwo Awoniyi, një sulmues 25-vjeçar nigerian i ardhur nga Union Berlin, gjuajtja më e shtrenjtë në historinë e Nottingham Forest, e cila mori edhe mbrojtësin Neco Williams nga Liverpool, mesfushori Orel Mangala nga Shtutgarti, qendërmbrojtësi Moussa Niakhaté nga Mainz, si dhe Jesse Lingard i lirë, një talent i rritur në Manchester United.

Qëllimi është të arrihet shpëtimi pa vuajtje. Nottingham Forest është gati të shtojë më shumë fuqizim ne ekipin e tyre këtë gusht, kur punët e ekipit më të vjetër në botë po mbushin kolonat e faqeve të specializuara: sipas Sport1, pas Aouar dhe Freuler, që ende nuk janë shpallur, dhe nga Kouyaté dhe Denis, tashmë te zyrtarizuar, bardhekuqtë po negociojnë me Eintracht Frankfurt kalimin në Premier League te Djibril Sow, me vlerë rreth 20 milionë euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat