Italia kërkon mbështetje për ofertën për organizimin e Euro 2032

Futboll

Italia kërkon mbështetje për ofertën për organizimin e Euro 2032

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 23:39
Italia kërkon mbështetje për ofertën për organizimin e Euro 2032

Ndërsa Milani dhe Interi prezantojnë projektin e tyre të ri të stadiumit, presidenti i FIGC, Gabriele Gravina paralajmëron se Italia ‘ka nevojë për mbështetje nga qeveria’ për të mbajtur gjallë ofertën e tyre për organizimin e EURO 2032.

Çështja e arenave të vjetra ka qenë prej kohësh një çështje debati për futbollin italian, pasi shumë nga stadiumet janë ndërtuar ose janë rinovuar së fundmi për Kupën e Botës 1990.

Mungesa e strukturave moderne shihet gjithashtu si një arsye pse klubet po luftojnë financiarisht për të konkurruar me Premier Ligën, La Ligën dhe Bundesligën.

Shpresohej që Italia të mund të merrte detyrat pritëse për Kampionatin Evropian 2032, duke zhbllokuar kështu fondet dhe përpjekjet e autoriteteve lokale për të ristrukturuar ose ndërtuar stadiume të reja.

Edhe kjo është gjithnjë e më në dyshim, paralajmëron presidenti i Federatës Gravina në Samitin Social të Futbollit në Romë.

“Duhet të paraqesim një letër qëllimi për kandidaturën tonë deri më 15 nëntor.

Ajo që kërkojmë është që Qeveria të mbështesë kandidaturën tonë për të pritur Kampionatin Evropian 2032.

Nuk do të telefonoj askënd, roli im është vetëm të ngre çështjen dhe do të ketë një diskutim me Qeverinë e re, ashtu siç ishte me të kaluarën”, tha Gravina.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat