Futbolli në Itali nuk do të jetë më i njëjti!

Futboll

Futbolli në Itali nuk do të jetë më i njëjti!

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 11:29
Futbolli në Itali nuk do të jetë më i njëjti!

Italiania Maria Sole Ferrieri Caputi do të bëhet gruaja e parë që do të arbitrojë një ndeshje të Serisë A, njoftoi Shoqata Italiane e Arbitrave të Futbollit (AIA). Ajo do të drejtojë të dielën në orën 15:00 ndeshjen e xhiros së tetë të Serisë A mes Sasuolo-s dhe Salernitana-s.

“Nuk është një ditë e parëndësishme. Jam mjaft i prekur. Maria Sole do të bëjë debutimin e saj në Serie A sipas meritave të saj. Ne nuk japim privilegje. Ajo e meritonte. Ky është një sukses për të gjithë sistemin gjyqësor” tha kryetari i organizatës së gjyqtarëve, Alfredo Trentalandjel.

Caputi u promovua në grupin elitar të gjyqtarëve korrikun e kaluar. Sezonin e kaluar, ajo drejtoi 23 ndeshje në Serinë C, tre ndeshje në Serinë B dhe dy ndeshje në Kupën e Italisë.

FIFA e përfshiu atë në listën e gjyqtarëve për Kupën e Botës nën 17 vjeç në konkurrencën e femrave (nga 11 deri më 30 tetor).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat