Messi është zyrtarisht futbollisti më i titulluar në historinë e sportit

Futboll

Messi është zyrtarisht futbollisti më i titulluar në historinë e sportit

Më: 23 gusht 2023 Në ora: 18:44
Messi

Këtë të diel, Lionel Messi u bë futbollisti më i dekoruar në histori.

Sulmuesi i Inter Miami fitoi trofeun e 44-të të karrierës së tij, duke u bërë fitues i Kupës së Ligës.

Sipas Sports Illustrated dhe një sërë burimesh të tjera, 36-vjeçari argjentinas mundi mbrojtësin brazilian 40-vjeçar, Dani Alves, i cili ka fituar 43 tituj në karrierën e tij.

Në të njëjtën kohë, Alves nuk ka konsensus për numrin e saktë të trofeve. Sipas versioneve të ndryshme, ai ka nga 42 deri në 46 tituj.

Vihet në pikëpyetje fitorja në Kampionatin Shtetëror Bahian dhe Kupën Nordeste në vitin 2001. Pastaj Alves luajti për Bahia. Gjithashtu, jo të gjithë e marrin parasysh Superkupën e Francës 2018, pasi në atë ndeshje Dani nuk u fut në skuadrën e PSG-së dhe fitoren e Alves me kombëtaren braziliane në Kampionatin Botëror të të rinjve 2003.

Messi fitoi La Liga 10 herë me Barcelonën, fitoi Champions League katër herë, fitoi Superkupën e Spanjës 8 herë, Kupën e Spanjës 7 herë, dhe gjithashtu fitoi Kupën e Botës për Klube dhe Superkupën e Evropës tri herë.

Si pjesë e PSG-së ka fituar 2 herë kampionatin francez dhe një herë Superkupën e vendit.

Me kombëtaren e Argjentinës, Leo fitoi Kupën e Botës, Kupën e Amerikës, fitoi Olimpiadën, fitoi Kampionatin Botëror të të rinjve, si dhe Finalissima.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat