​Ish-ylli i Liverpoolit pritet të jetë trajneri i ri i Borussia Dortmundit

Futboll

​Ish-ylli i Liverpoolit pritet të jetë trajneri i ri i Borussia Dortmundit

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 20:25
Foto ilustrim

Një ish-lojtar i Liverpoolit mund të jetë në linjë për t'u emëruar trajneri i ri i Borussia Dortmund, pas dorëheqjes së papritur të Edin Terzic.

Dortmundi konfirmoi se Terzic ishte larguar nga klubi të enjten, pak më shumë se një javë pas drejtimit të skuadrës së Bundesligas në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit. Reali fitoi 2:0 në “Wembley” për t'i mohuar kundërshtarëve një kurorë të dytë evropiane, pasi e kishin fituar për herë të parë kompeticionin në vitin 1997.

Terzic ishte në krye të Dortmundit që nga viti 2021, pasi fillimisht ishte emëruar si trajner i përkohshëm. Ai fitoi DFB-Pokal në të njëjtin sezon, por ka mbetur pa një trofe që atëherë dhe e çoi klubin në një përfundim zhgënjyes në vendin e pestë në sezonin 2023/24.

“Pas ndeshjes në Wembley, kërkova një takim me ekipin e lartë drejtues të klubit, sepse pas 10 vitesh në BVB – duke përfshirë pesë në stafin stërvitor dhe dy e gjysmë si trajner – mendoj se epoka e re e klubit duhet të fillojë", tha Terzic në një deklaratë të klubit.

“Të gjithë afër meje e dinë se ky ka qenë një vendim shumë i vështirë për mua për të marrë përsipër javët e fundit, por pas diskutimeve intensive ndjenja ime themelore nuk ka ndryshuar”, tha më tej Terzic.

Kërkimi fillon për zëvendësuesin e Terzic dhe një emër i njohur për tifozët e Liverpoolit dhe Real Madridit mund të jetë në kornizë. “Sport Bild” raporton se Nuri Sahin mund të jetë në radhë për të qenë trajneri i ri i Dortmundit.

Sahin kaloi një kohë të shkurtër në huazim në “Anfield” nga Real Madridi gjatë sezonit 2012/13. Ai bëri vetëm 12 paraqitje gjatë periudhës së tij në Premier Ligë, duke shënuar tre gola në këtë proces.

Që kur u tërhoq nga futbolli në vitin 2022, 35-vjeçari ka kaluar në stërvitje dhe më parë ka qenë trajner i skuadrës turke Antalyaspor. Ai u largua nga klubi në dhjetor të vitit 2023 për t'u bashkuar me stafin e Terzicit si ndihmës menaxher.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat